Yerli merkeplerde (Equus asinus) regio cruris ve pedis'i çevreleyen kasların yapısal ve fonksiyonel özellikleri
Architecture and functional characteristics of the surrounding muscles of the regio cruris and pedis of the native donkeys (Equus asinus)
  1. Tez No: 386979
  2. Yazar: YASİN DEMİRASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmada equidae familyasına ait yerli merkeplerin (Equus asinus) regio cruris ve pedis'ini çevreleyen kaslarının yapısal ve fonksiyonel özellikleri ve bu özelliklerin cinsiyet ve yöne (sağ-sol) göre farklılıkları incelendi. Bu çalışmada 10 adet merkep (5 erkek, 5 dişi) kullanıldı. Bacakların diseksiyon işleminde, sadece regio cruris ve pedis'i çevreleyen kaslar bırakıldı. Yapısal özelliklerin belirlenmesinde kullanılan ölçümler alındıktan sonra, bu ölçüler sayesinde iskelet kaslarının fonksiyonlarını tanımlamada kullanılan bazı değerler hesaplandı. Daha sonra, çalışmadan elde edilen değerler istatistiksel analize tabi tutuldu. Merkeplerin değerlendirilen kaslarının, kısa kas demetine, uzun tendoya ve nispeten küçük hacime sahip olduğu gözlendi. Dolayısıyla kasların kesit alanlarının, güç üretim kapasitelerinin ve gerilmeye dayanıklılıklarının oldukça fazla olduğu görüldü. Ayrıca çalışmada merkeplerin regio cruris ve pedis'ini çevreleyen kaslarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin yöne (sağ-sol) göre farklılıklarının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Fakat cinsiyete göre farklılıklar istatistiksel olarak önemliydi. Bunun yanı sıra çalışmada, canlı ağırlık ve sağrı uzunluğu ile fizyolojik kesit alanı, maksimum izometrik kuvvet ve tendon gerilim değerleri arasında negatif bir korelasyon olduğu belirlendi. Fonksiyonel kas grupları arasında, tarsal extensor'lerin kas ağırlığı, kas hacmi, tendo ağırlığı, tendo hacmi, fizyolojik kesit alanı ve tendo kesit alanı değerleri diğer gruplardan daha yüksekti. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile merkeplerin arka bacaklarının distal'indeki kasların yapısal ve fonksiyonel özellikleri ortaya konuldu. Elde edilen bulgular büyük oranda atlara benzemekteydi. Bunların hepsi dikkate alındığında araştırmanın veteriner anatomi eğitimi ve öğretimine, equidae bacağı klinik (özellikle cerrahisine) ve biyomekaniğine yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural and functional properties of the muscles, surrounding cruris and pedis regions of the native donkeys belonging to the Equidae family, and the differences of these properties in terms of gender and direction (right-left) were investigated. In this study, ten donkeys (5 male, 5 female) were used. In the process of legs' dissection, only the muscles which enclose cruris and pedis regions were left. After having taken the measurements used in determining the structural properties, some values were calculated used in defining the functions of skeletal muscles thanks to these measurements. Then, the values obtained from the study were statistically analyzed. It was observed that the evaluated muscles (cruris and pedis regions) of the donkeys had short muscle bundle, long tendon, and relatively small volume. Therefore, it was seen that the cross-sectional areas, force generating capacities, and strain resistances of these muscles were quite much. In addition, it was seen in the study that the differences of structural and functional peculiarities of muscles surrounding the cruris and pedis regions of donkeys according to direction (right-left) were not statistically meaningful. However, differences according to gender were statisticaly significant. Furthermore, it was determined in the study that there was a negative correlation between body weight and rump length with physiological cross-sectional area, maximum isometric force and tendon strain values. Values of the muscle mass, muscle volume, tendon volume, physiological cross-sectional area and tendon cross-sectional area of the tarsal extensors were higher than other groups among the functional muscle groups. In conclusion, structural and functional specifications of distally muscles in the hind legs of donkeys were revealed with this study. The obtained results were mostly similar to the values of horses. Taking into account all of these, it is thought that this research will be beneficial to teaching and education of veterinary anatomy, biomechanics and clinic (especially surgery) of the equidae leg.