Baş-boyun yassı epitel hücreli karsinomlarında karsinoembriyojenik antijen, lipid bağlı sialik asit ve TNF-ALFA'nın tümör belirteci olarak değerinin araştırılması
The investigation of carcinoembrıogenic carcinom antigen, lipid-associated sialic acid, TNF-ALPHA as tumor markers in head and neck carcinoma
- Tez No: 193656
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
7. ÖZETBaş-boyun kanserleri son iki dekatta 5 yıllık yaşam sürecinde iyileştirilme sağlanamayantek kanser grubudur. Bu kanserlerin erken teşhis ve tedavisinde, prognoz tayininde vetakiplerinde alternatif yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer kanser türlerinde kullanılantümör belirteçleri bu yöntemlerden birisidir.Bu çalışmada cerrahi, sadece radyoterapi ve cerrahi ile adjuvan radyoterapi tedavisialmış baş-boyun kanserli 40 hastada potansiyel tümör belirteci olarak LSA, CEA ve TNF-αdeğerlendirilmiştir. Kontrol grubu için baş-boyun bölgesinde benign ve iltihabi patolojileriolan 20 hasta seçilmiştir.Çalışma grubundaki hastalardan tedavi öncesi ve tedaviden 1 ve 3 ay sonra olmak üzere3 kez venöz kan alınarak serumları elde edilmiştir. Her üç potansiyel tümör belirtecinin tedaviöncesi değerleri kontrol grubundan elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Aynı zamandaçalışma grubundaki elde edilen tedavi öncesi değerler, tedavi sonrası dönemdeki 1. ve 3.aydaki değerlerle karşılaştırılmıştır. Diğer yandan çalışma grubunda tedavi öncesi değerlertümörün histopatolojik diferansiyasyonuna, tümörün evresine, boyunda metasataz durumunave anatomik lokalizasyonuna göre kendi içinde ayrı olarak karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak sadece LSA'nın tedavi öncesi değerleri kontrol grubundan istatistikselolarak anlamlı bir biçimde yüksek çıkmıştır. Tedavi sonrası dönemlerde LSA değerleridüşmekte iken, tümör evresi yüksek olan ve boyun metastazı olan hastalarda da LSA seviyesiyüksek bulunmasına rağmen, bu bulguların hiçbiri istatistiksel olarak anlamlı değildir. Diğerpotansiyel tümör belirteçlerinin hiçbirinde de anlamlı fark yoktur.Bu bilgiler ışığında çalışmamızadaki en değerli ajan LSA gözükmesine rağmen ileriçalışmalara ihiyaç vardır
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHead and neck cancers is the only cancer type, which the 5-year survival rate has notimproved during the last two decades. It is necessary to define alternative methods in earlydiagnosis, treatment and detecting prognosis. The tumor markers using in the other cancertypes is also an alteration for head and neck cancers.In this study; LSA, CEA and TNF-alpha were investigated as tumor markers in 40 headand neck cancer patients, treated by surgically, radiotherapy and surgically with adjuvantradiotherapy. The control group was obtained from 20 patients that have benign andinflamatuar pathologies.Blood sampling was performed three times before the treatment, 1 month and 3 monthafter the surgery or radiotherapy from the study group. The pretreatment concentrations of allthree tumor markers in the study group was compared with the serum levels of control group.Also the tumor differantiation, the nodal neck metastasis, the tumor size and the anatomicallocalisations were examined in study group.In the result, the pretreatment serum levels of LSA was significantly higher than thecontrol group. It was measured that the posttreatment levels of LSA were decreasing.However, it was not significantly. Also the LSA levels were higher in T3-T4 tumors whencompared with T1-T2 tumors. But it was not significantly either. There was no significentdifferences in the other potential tumor markers.In the light of these findings, LSA should be a potential tumor in neck and neck cancersneeding further investigations.