Subklinik hipotiroid çocuklarda levotiroksin (l-t4) tedavisinin kemik döngüsü üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of levothyroxin (l-t4) treatment on bone turnover parameters in children with subclinical hypothyroidism.
- Tez No: 386984
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKÇURİN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
SUBKLİNİK HİPOTİROİD ÇOCUKLARDA LEVOTİROKSİN (L-T4) TEDAVİSİNİN KEMİK DÖNGÜSÜ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Çalışmanın amacı, tedavileri konusunda halen bir uzlaşı sağlanamamış olan subklinik hipotiroid çocuklarda 6 ay süreli L-T4 tedavisinin metabolik kemik ölçütleri üzerindeki etkisini denetlemektir. Olgular ve metod: Ortalama 6.19 yıl yaşında 28 prepubertal olgudan (10 kız) oluşan çalışma grubunda, oksolojik veriler, kemik ilişkin biyokimyasal ölçütler (sT3, sT4, TSH, serum Cr, Ca, P, BALP, Mg, PTH, 25-OH vitamin D3, idrar Cr, Ca, P), kemik döngü belirteçleri (OC, PINP, NTx, DPyr) ve kemik mineral yoğunlukları tedavi önce ve sonrasında değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: Altı aylık L-T4 tedavisi sonrasında erkek olgularda KY-TY farkında anlamlı ölçüde düzelme saptandı. TSH ve sT3 düzeyleri normal sınırlar içinde anlamlı ölçüde azalırken, sT4 düzeylerinde anlamlı artış gözlendi. Serum fosfor ve Mg düzeylerinin ve idrar P atımının anlamlı ölçüde azaldığı görüldü. PINP düzeyleri anlamlı ölçüde artmış, NTx/Cr düzeyleri anlamlı ölçüde azalmış bulundu. Lumbal ve femoral BMD Z-skorlarında fark gözlenmedi. Tartışma: Olgularda tedavi sonunda ortalama KY/TY oranının
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF THE EFFECTS OF LEVOTHYROXIN (L-T4) TREATMENT ON BONE TURNOVER PARAMETERS IN CHILDREN WITH SUBCLINICAL HYPOTHYROIDISM. Objective: The aim of this study is to assess the effect of 6-month-long L-T4 treatment on children with subclinical hypothyroidism, which there has been no consensus whether treating them are warranted, on the metabolic bone markers. Cases and method: In the study group, which consists of 28 prepubertal cases (10 girls) at an average chronological age (CA) of 6.19 year, at the beginning auxologic data (Height, weight, bone age (BA)) and biochemical criteria of the bone (sT3, sT4, TSH, serum Cr, Ca, P, BALP, Mg, PTH, 25-OH vitamin D3, urine Cr, Ca, P), bone cycle indicators (OC, PINP, NTx, DPyr) and bone mineral density were evaluated and compared with the data obtained after treatment. Findings: There was a significant improvement in the BA-CA difference in male cases after the treatment. TSH and sT3 levels were reduced significantly, whereas there was a significant increase in sT4 levels all within normal limits. Serum phosphorus and Mg levels and urine P excretion were reduced significantly. PINP levels increased significantly while NTx/Cr levels were found to be significantly reduced. No differences in lomber and femoral BMD Z-scores have been observed at the end of the therapy. Discussion: After the six-month-long L-T4 treatment, the fact that average BA/CA ratio stayed as