Smooth and nonsmooth newton methods for solving semi-infinite programming
Yarı sonsuz programlama problemlerinin çözümü için düzgün ve düzgün olmayan newton metodları
- Tez No: 387006
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KARASÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yarı sonsuz ve genelleştirilmiş yarı sonsuz optimizasyon problemleri son yıllarda optimizasyon teorisinde oldukça önem kazanmıştır. Yarı sonsuz optimizasyon problemlerinde sonsuz sayıda eşitsizlikler vardır. Bu problemlerin farklı alanlarda pek çok uygulamaları vardır. Bu tezde yarı sonsuz optimizasyon problemleri incelenerek, bu problemleri çözmek için düzgün olmayan Newton metoduna dayalı yeni bir sayısal yöntem üzerinde çalışılmıştır. Yöntemin yarı sonsuz optimizasyon problemleri için, teorik ve sayısal olarak pratik ve etkin bir çözüm yöntemi olup olmadığı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis, a new numerical method which is based on non-smooth Newton's method to solve semi-infinite programming is studied. A problem of semi-infinite programming is an optimization problem in which there may be infinitely many inequality constraints. There are many practical applications of semi-infinite programming problems. For the smooth Newton's method, the results from finitely constrained programming is extended to semi-infinite programming. It will be explored that theoretically and numerically whether the non-smooth approach can lead to a practically efficient solution method for semi-infinite programming.