Renal transplant hastalarında görülen renal hasarın tamirinde kök hücrelerin rolü
The Role of Recipient-Derived Renal Cells in Kidney Allografts
- Tez No: 387017
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHSUVAR ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Kök hücreler böbrek dokusunda çeşitli hasar durumlarında tamir süreçlerinde rol oynayabilirler. Biz bu çalışmada, akut rejeksiyon, akut tübüler nekroz, kasinörin inhibitör toksisitesi ve kronik rejeksiyon gibi nedenlerle hasarlanmış böbrek allogreftlerinde verici kökenli hücrelerin varlığını araştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Böbrek alıcısı 11 hasta çalışmaya alındı. Cinsiyet uyumsuz vericiden böbrek nakli yapılmış yedi hasta çalışma grubunu oluşturdu. Cinsiyet uyumlu böbrek nakli yapılmış dört hasta kontrol grubuna alındı. Kontrol grubundaki dört hastadan ikisi erkek vericilerinden böbrek nakli yapılmış erkek alıcılardan (pozitif kontrol) ve diğer ikisi de kadın vericiden böbrek nakli yapılmış kadın hastalardan (negatif kontrol) oluşmaktaydı. Greft biyopsilerinin histopatolojik incelemesinde,çalışma grubunda üç hastada kalsinörin inhibitör toksisitesiyle birlikte olmak üzere dört hastada kronik rejeksiyon ve diğerlerinde akut rejeksiyon, akut tübüler nekroz ve siklosporin toksisitesi bulgularısaptandı. Parafi nden arındırılan biyopsi örnekleri, XY kromozom sinyalini saptayan kokteyl prob kullanılarak kromojenik insitu hibridizasyon yöntemiyle incelendi. BULGULAR: Pozitif kontrol biyopsilerinde, böbrek hücrelerinde XY kromozom sinyalleri, negatif kontrol biyopsilerinde de XX kromozom sinyalleri saptandı. Çalışma grubundaki biyopsi örneklerinin incelenmesinde ise çeşitli oranlarda verici kökenli tübüler hücreler (%2-76), aradoku mezenkimal hücreler(%5-83) ve endotelyal hücreler(%1-53)saptandı. SONUÇ: Verici kökenli hücrelerin varlığının hasarlanmış böbrek allogreftlerinde gösterilmesi, allogreft ile verici kök hücreleri arasında dinamik bir ilişki olduğunu düşündürmektedir. Bu hücrelerin kaynağı ve işlevlerini aydınlatacak ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Stem cells may be involved in the repair processes of renal tissues during various disorders. We aimed to search the presence of recipient originated cells in renal allograft tissues from patients with various types of allograft dysfunction including acute rejection, acute tubular necrosis,calcineurin inhibitor toxicity, and chronic rejection. MATERIAL and METHODS: Eleven kidney transplant recipients were enrolled in the study. Seven patients who had sex-mismatched donors were regarded as the study group and the remaining were the controls (male-male, positive controls, n=2; female-female, negative controls, n=2). Histopathological examinations in the study group had revealed chronic rejection in four patients(together with calcineurin inhibitor toxicity in three) and acute rejection, acute tubular necrosis, and cyclosporine toxicity in one patient each. Deparaffi nised biopsy specimens were examined using chromogenic in situ hybridization(CISH) method for the XY cocktail probe. RESULTS: Renal cells of positive controls had XY, whereas those of negative controls had XX chromosomal signals. Examination of the biopsy samples from the study group showed variable ratios of recipient-derived tubular(2-76%), interstitial mesenchymal(5-83%), and endothelial cells(1-53%). CONCLUSION: The presence of recipient-derived renal cells in injured kidney allografts suggests that there is a possible dynamic interaction between allograft and stem cells of the recipient. Further studies are needed to clarify the origin and the function of these cells.