Çocuklarda meydana gelen yanıklarda hastaneye başvuru öncesi yapılan uygulamaların ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the first aid practices performed and effecting factors in burns in children before hospital admission
- Tez No: 387021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Araştırma, 0-12 yaş grubu çocuklarda meydana gelen yanıklarda hastaneye başvuru öncesi yapılan ilk uygulamaların ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Erzurum il merkezinde faaliyet bir üniversite hastanesi ve bir devlet hastanesinin yanık ünitelerinde Aralık 2013-Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, çalışmanın yapıldığı tarihlerde, ilgili hastanelerin yanık ünitelerinde yatarak tedavi gören 0-12 grubundaki çocuklar ve onların anneleri oluşturmuştur. Araştırma, araştırmaya alınma kriterlerine uygun olan toplam 121 çocuk ve onların anneleri ile yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında, literatür bilgilerine dayanılarak araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Verilerin SPSS 18.0 paket programında; yüzdelik dağılımlar, ortalamalar ve ki-kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda; yanık meydana geldiğinde annelerin yaptığı ilk uygulamanın soğuk suya tutup kıyafetlerini çıkarma olduğu (%57.9), daha sonra yaptıkları uygulamaların ise başka bir uygulama yapmadan çocuğu hastaneye götürme (%75.2), yanık yarasının üzerine zeytin yağı sürme (%10.7), yanık yarasının üzerine yoğurt sürme (%8.3) olduğu saptanmıştır. Sonuç: Yapılan araştırma sonucunda annelerin ilk yardım bilgilerinin yeterli düzeyde olmadığı ve eğitim seviyesi düşük olan, kırsal alanda yaşayan ve yaşı küçük olan annelerin daha fazla hatalı ilk yardım uygulamaları yaptıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the first aid practices performed and effecting factors in burn injuries in children aged 0-12 years before hospital admission. Material and the Methot: The study was conducted in burn centers of a university hospital and a state hospital operating in the Province of Erzurum Turkey, between December 2013 and August 2014. The population of the study was consisted of inpatient children aged 0-12 years who were treated in burn centers of related hospitals and their mothers at the date of the study. The study was carried out with a total of 121 children and their mothers who met the research inclusion criteria. A questionnaire developed by the researcher based on literature data was used to collect data. In the evaluation of data, percentage distributions, means and chi-square test were used in the SPSS 18.0 program. Results: It was found that, the mothers burns occurred when his first application in cold water holding undressing (57.9%), then their applications another application without the child to the hospital (75.2%), burn wound on the olive oil riding (10.7%), burn wound yogurt riding (8.3%). Conculsion: As a result of the study conducted, it was determined that mothers don't have an adequate level of first aid knowledge, and younger mothers with low levels of education living in rural areas perform incorrect first aid practices.