Solunumsal problemli term yenidoğanlarda plazma sistein düzeyleri
- Tez No: 387020
- Danışmanlar: DR. SAVAŞ İNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sistein; term yenidoğanlarda hücresel glutatyon seviyelerini düzenleyerek dokuları oksidasyondan korur.. Biz bu çalışmada, çeşitli solunumsal problemleri nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılan ve oksijen tedavisinde olan yenidoğanlarda plazma sistein düzeylerindeki değişiklikleri ölçmeyi amaçladık. Yenidoğan geçici takipnesi, mekonyum aspirasyon sendromu, asfiktik akçiğer hastalığı ve neonatal pnömoni başlıca solunum problemleri olan 30 bebek üzerinde gerçekleştirildi; klinik muayene, radyolojik ve bakteriyolojik tetkiklerle teşhise varıldı. Plazma sistein düzeyleri oksijen tedavisinden hemen önce ve 48 saat sonra ölçüldü. Oksijen tedavisine başlamadan hemen önce alınan kan örneklerin plazma sistein düzeyleri 7,97±1,8mmol/L(5, 5-11,5) olarak ölçüldü. 48 saatlik oksijen tedavisinden sonra alınan kan örneklerinde ise plazma sistein düzeyleri 6,95±1,47 mmol/L (4, 4-10) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Cysteine projects the tissue against situations that produce oxidant stres by modulating the cellular glutation levels of term neonates. The diferrences in plasma cysteine levels of term neonates who required oxygen therapy because of various respiratory problems. Thirty term neonates with respiratory problems such as transient tachipnea of newborn, meconium aspiration syndome, neonatal pneumonia and perinatal asphyxia were included. Blood samples were taken before the oxygen thearpy and contol samples werew obtained after 48 hours for measuring the plasma cysteine levels. Mean plasma cysteine levels was 7,97±1,8mmol/L before oxygen thearpy and the control level after 48 hours was 6,95±1,47 mmol/L.