Değişik akılı bir nötron kaynağının hazırlanması ve karakteristiklerinin belirlenmesi
The preparation of a neutron generator with different flux and the determination of its characteristics
- Tez No: 387045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Aktivitesi 1.43 109 ve 1.43 109 Bq olan iki silindirik Ra-Be(alfa,n) nötron kaynağı, değişik akılı termal nötron demetlerinin elde edilebildiği taşınabilir bir laboratuvar kaynağı olarak düzenlendi. Nötronlar, silindirik geometrili bir parafin ortamda yavaşlatıldı. Aynı anda farklı ve/veya eşit nötron akılarında ışınlama yapabilmek için merkeze yerleştirilen kaynaklardan 100 mm uzaklıkta dört, 150, 200, 250, 300 mm uzaklıklarda da ikişer adet olmak üzere toplam oniki adet hol açıldı. Her bir hol için radyal doğrultudaki nötron akısı, nötron aktivasyon analizi yöntemiyle belirlendi. İnce altın (Au-197) levha örnekleri bu hollerde, yaklaşık 7 günlük uygun periyotlarla ışınlandı. Bu şekilde oluşan Au-198'in gamma ışınları, bir NaI detektörüyle sayıldı. Nötron akıları Au-198'in gama-spektrumunun 0.4118 MeV'lik çizgisi kullanılarak hesaplandı. Merkeze en yakın hollerde 103 n/cm2 sn mertebesindeki akı yoğunluğu belirlenmekle birlikte, dış hollerde nötron akılarının belirlenmesi için yeterli bir istatistiksel bilgi sağlanamadı.
Özet (Çeviri)
Two cylindrical Ra-Be (alfa,n) neutron sources, whose activities are 1.43 109 and 1.43 109 Bq,have been arranged as a portable laboratory source, so that the neutron beams with different fluxes can be obtained. The neutrons have been slowed down in a paraffin block in cylindrical geometry. Totaly 12 vertical holes have been bored in order to irradiate the sample by the neutron with different and low same fluxes and the same time. The inner most four holes are located in equal radial distance of 100 mm from the sources at the center. Each of the other holes are also concentric in distances of 50, 200, 250, 300 mm from the center. The neutron flux in the radial direction for some of these holes has been determined by the method of the neutron activation analysis. The samples of this gold foils (Au-197) in these holes have been irradiated during reasonable periods of about 7 days. The gamma rays from Au-198 produced in each hole have been detected by means of an a NaI(Tl) scintillation dedector. The neutron fluxes have been calculated the 0.4118 MeV line of Au-198. Although, a value of the order of 103 n/cm2 was obtained for the fluxes in the nearest holes to the center, it can not be achieved a satisfactory statistic for the outer holes.