Hipertansif hastalarda sol ventrikül hipertrofisinin aritmi insidansına etkisi
The effect of left ventricular hypertrophy to the arrhythmia incidence in hypertensive patients
- Tez No: 387044
- Danışmanlar: UZMAN İSKENDER DİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hipertansiyona bağlı ciddi sol ventrikül hipertrofisinde (SVH) tehlikeli ventriküler aritmi (VA) ve ani kardiyak ölüm riskinin arttığı çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Hafif-orta SVH'de ve farklı geometrik paternlerde aritmi riski tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada sol ventrikül hipertrofisinin, sol ventrikül geometrik yapısının, aritmi riski ve bir noninvaziv aritmi göstergesi olan QTc dispersiyonu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla çalışmaya alınan 76 hipertansiyon hastası (24'ü erkek, 52'si kadın) ekokardiyografik olarak hipertrofik (n:39, ortalama yaş 54.97±9.69) ve nonhipertrofik (n:37, ortalama yaş 49.24±9.93) olarak ve sol ventrikül geometrisine göre konsantrik hipertrofi (KH) (n:31), ekzantrik hipertrofi (EH) (n:8), konsantrik remodelling (KR) (n:14) ve normal geometri (NG) (n:23) olmak üzere 4 gruba ayrıldılar. Bu hastalarda 48 saat holter monitorizasyonu ve 50 mm/sn hızda standart 12 derivasyonlu EKG çekilerek QTc dispersiyonu incelendi. Olguların %22.3'ünde 48 saatlik EKG'de %53.9 atrial aritmi, %23.6 Lown evre I ventriküler aritmi (VA), %15.7 Lown evre II-III VA, %13.1'inde ciddi VA (Lown evre IVa ve IVb) saptandı. Hipertrofik grupta (%56.4) nonhipertrofik grupla (%51.4) atrial aritmi sıklığı benzer bulundu. Hipertrofik grupta Lown evre I VA sıklığı (%23.1) nonhipertrofik grupla (%24.3) benzer bulundu. Hipertrofik grupta Lown evre 2-3 VA sıklığı (%17.9) nonhipertrofik gruba (%13.5) göre artmış ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ciddi ventriküler aritmi (CVA) sıklığı ise hipertrofik grupta (%23.1) nonhipertrofik gruba göre (%2.7) artmış bulundu (p0.05). Hipertrofik gupta QTcd (48.49±7.96) nonhipertrofik grupla (46.05±4.83) benzer bulundu. EH grubunda QTcd (51.00±7.63) KH, NG, KR gruplarına göre (47.84±8.03, 45.00±4.67, 47.86±4.72) artmıştı ancak bu artış anlamlı bulunmadı. QTcd>50 ms olanlarda atrial aritmi (%71.4), Lown II,III VA (%28.6) ve CVA (%21.4) sıklığı QTcd < 50 ms olanlara göre anlamlı olarak artmış bulundu (p0.05). Hipertrofik grupta diyastolik disfonksiyon (DDF) saptanan hastalarda CVA (%35.7) DDF olmayanlara göre (%8.1) anlamlı derecede artmış bulundu (p50 ms'den uzun olan hastalarda ise Lown evre II, III ve ciddi venriküler artimi riski artmaktadır. Diyastolik disfonksiyon olması ciddi ventriküler aritmi riskini artırmaktadır. Çalışmamızda atrial erken vuru bakımından hipertrofik ve nonhipertrofik gruplar arasında farklılık saptanmadı. QTcd>50 ms olan hastalarda atrial erken vuru riski artmış buluındu. Ancak atrial aritmi ile yapılmış yeterli çalışma olmadığı için karşılaştırma yapılamadı.
Özet (Çeviri)
Several studies have evidenced that hypertensive (HT) patients with severe left ventricular hypertrophy (LVH) have an increased incidence of malignant ventricular arrythmias (VA) and sudden death. However arrythmia risk in mild and modderate LVH and different types of LV geometric patterns is uncertain. This study aims to investigate the risk of ventricular arrythmias in hypertensive patients with mild to moderate LVH and compare the ventricular arrythmia risk in different type left geometric patterns and evaluate the role of non invasive arrythmogenic markers. For this aim, 76 hypertension patients have been taken to this work (24 male, 52 female). They were seperated into 4 groups as achocardiographically hypertrophic (n:39, average age 54.97±9.69) and non hypertrophic (n:37, average age 49.24±9.93) and according to left ventricular geometri, concentric hypertrophy (CH) (n:31), accentric hypertrophy (EH) (n:8), concentric remodelling (CR) (n:14) and normal geometry (NG)(n:23). In these patients, 48 hour holter monitorization and QTc dispersion taken by electrocardiography (ECG) with standart 12 derivation in 50 mm/sn speed have been examined. 22.3% of phenomena 48 hour Lown phase II-III VA, 13.1% of phonomena malign VA (Lown IVa, IVb) were found. Atrial arrythmia ratio was found similar between hypertrophic group (56.4%) and non hypertrophic group (51.4%). VA ratio (17.9%) in hypertrophic group Lown II-III increased compared to non hypertrophic group (13.5%) but it was not statistically meaningful. Malign ventricular arrythmia (MVA) ratio in hypertrophic group (23.1%) has increased compared to non hypertrophic group (2.7%) (p0.05). QTcd (48.49±7.96) in hypertrophic group has been found similar compared to non hypertrohic group. QTcd in EH group (51.00±7.63) has been increased compared to CH, NG, CR groups (47.84±8.03, 45.00±4.67, 47.86±4.72) but this increase has not been found meaningful. In the patients those have QTcd>50 ms, atrial arrythmia (71.4%), Lown II-III VA (28.6%) and SVA (21.4%) ratio have been increased meaningfully, compared to the patients those have QTcd0.05). In hypertrophic group, the patients those have diastolic disfunction (DDF), MVA (35.7%) have been increased in meaningfully compared to the patients those have not DDF (8.1%). In the patients those have hypertension, those have been found hypertrophy in eccentric and concetric pattern, malign ventricular arrythmia risk increases. But this increase is shown more in the eccentric hypertrophic group. The patients those have longer QTcd> 50 ms, Lown phase II-III malign ventricular arrythmia risk increases. Diastolic disfunction increases the malign ventricular arrythmia risk. In our study there was no differentiation between the hypertrophic and non hypertrophic groups in atrial arrythmia risk. The patients those have QTcd>50 ms, atrial arrythmia risk has been found increasing. But, because of the fact that there is not enough study about atrial arrythmia, no comparison could be done.