Kamu hizmetlerinden yasaklılık cezası
  1. Tez No: 387048
  2. Yazar: ELVAN KEÇELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kamu Hizmetlerinden Yasaklılık Cezas ı hukukumuzda TCK nın 11 . Maddesinde gösterildiği şekilde ceza olarak, hem de TCK nın 31. Maddesinde düzenlendiği şekliyle ceza mahkumiyetinin neticesi olarak kullanılmıştır. Bu cezanın kapsamına aldığı mahrumiyetler TCK nın 20. Maddesinde bir bütün olarak gösterilmiştir. TCK 20. Madde yasaklılık kapsamına çok geniş bir haklar yelpazesini almıştır . Bu ceza temel siyasal hakları ortadan kaldırdığı gibi, kamu hizmetlerine girme hakkını da ortadan kaldırmış. Devletçe ve yetkili bilimsel kuruluşlarca verilmiş nişan , unvan ve madalyaları da ortadan kaldırmıştır. Öte yandan kamusal bir perspektifle, velayet ve vesayet hukuku alanına da nüfuz etmiştir. Kapsamının göstermiş olduğu genişlik sebebiyle de çeşitli hukuk sistemlerin de“Medeni Ölüm”olarak nitelenmiştir. Kamu Hizmetlerinden Yasaklılık Cezasının bu denli geniş bir yasaklılık alanı oluşturması hiç şüphesiz boşuna değildir. Kanun Koyucu bu düzenlemelerle temiz bir kamu yönetimi oluşturmaya çalışmıştır. Ancak cezanın bu amacının ceza hukukunun mevcut birikimi ışığında yeniden değer endirilmelidir. Cezanın ferdileştirilmesi ve suçlunun iyileştirilmesi gibi ceza siyasetinin temel argümanları ışığında yasaklılık kapsamının yeniden okunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Punishment of disgustifiction from holding public office is presented both as erime deseribed in the article 11 of turkish Crime Law (TCL) and as the consequense of criminal conviction ordered by article 31 of TCL. The deprivotions this erime comprises are indicated totally in the article 20 of TCL. The article 20 of TCL includes a wide range of rights in its content of disqualification. This erime not only violates the political rights to acces for public services. Morever, it removed titles and medals given by the state and the scientific institutions. Furthermore , it penetrated the law of parentship and appointed guardianship. Due to the wider scope this law generates, it was considered as“Civil Desth”by several law systems. Considering the basic arguments of punishment politics like individualication of punishment and improvement of guilty, the content of disqualification should be read again.