Ankilozan spondilitli hastalarda ev egzersiz tedavisinin ağrı, mobilite, fonksiyon, hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi ve solunum fonksiyonları üzerine olan etkinliğinin değerlendirilmesi
To asses the effect of home exercise therapy on pain, mobility, function, disease activity, quality of life and respiratory functions in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 387049
  2. Yazar: EBRU AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL SAYINER ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ankilozan Spondilit´li hastalarda önerilen ev egzersiz tedavisi; kolay uygulanabilir ve ucuz bir yöntem olmakla birlikte, hastaların normal yaşamlarını idame ettirmelerinde ve tedavinin uzun dönem başarısında çok önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacı AS´li hastalarda ev egzersiz tedavisinin ağrı, mobilite, fonksiyon, hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi ve solunum fonksiyonları üzerine olan etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya 66 AS ´li hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, ilaç kullanımları, BASRİ skorları kaydedildi.Ağrı düzeyleri visüel analog skala(VAS) ile sorgulandı.Spinal mobiliteleri (modifiye schober, el-parmak zemin mesafesi, göğüs ekspansiyonu, tragus duvar mesafesi) ölçülerek,hastalık aktivite, fonksiyon ve yaşam kalitesi ölçekleri dolduruldu. Dinamik solunum fonksiyonları Koko Legend spirometre cihazı ile test edildi. Hastalara haftada en az 5 kez 30 dk süreyle yapılmak üzere üç ay süreli eklem hareket açıklığı, postur, germe, güçlendirme ve solunum egzersizlerini içeren ev egzersiz programı verildi. Kontrolde aynı ölçümler tekrarlandı. Verilen egzersiz programına uyum göstermeyenler kontrol grubu olarak alındı. Üç aylık ev egzersiz programı sonrası tedavi grubunda ağrı, mobilite, hastalık aktivitesi, fonksiyon ve yaşam kalitesinde istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı (p0.05). Tedavi grubunda FVC ve FEV 1 değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış varken FEV1/FVC oranı değişmemişti.
Özet (Çeviri)
The home exercise therapy recommended to the patients with Ankylosing Spondylitis (AS) is a simply applicable and cheap method. It also has an important role in maintaining their daily life and in the long period of treatment success. The aim of this study is to asses the effect of home exercise therapy on pain, mobility, function, disease activity, quality of life and respiratory functions in patients with AS. 66 patients with AS were enrolled in this study. The demogpraphic properties, medications and BASRI scores were noted. Pain level was questionned with Visuel Analog Scale (VAS). Spinal mobilities ( modified schober, hand-finger-floor distance, chest expansion, tragus-wall distance ) were measured. Disease activity, function, quality of life scalas were filled. Dynamic respiratory functions were tested with Koko Legend spirometer. Thirty minutes duration at least five times a week range of motion, posture, strectching, strengthening and respiratory exercise programme was given to the patients. The measurements at the begining were repeated in the control visit. The patients who disobeyed the exercise programme were taken as control group. After the three months of home exercise therapy statistically significiant progress was determined in pain, mobility, activity, function and quality of life in the treatment group(p0.05). In the treatment group while there was significant progress in FVC and FEV1 values, the FEV1 /FVC ratio did not changed.