Diyabetik hastalarda non-diyabetik renal hastalık
Non-diabetic renal disease in diabetic patients
  1. Tez No: 387059
  2. Yazar: EZGİ ÇOŞKUN YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nefroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diyabetik nefropati tanısı sıklıkla klinik olarak konulur. Diyabet tanısının uzun olması, hedef organ hasarının diğer bulgularının eşlik etmesi ve azotemi öncesi proteinürinin mevcudiyeti tanıyı destekleyen bulgulardır. Ancak bu bulguların klinikte kullanımı daha çok tip 1 diyabetes mellitus için tanımlanmış olup, tip 2 diyabetik hastalardaki kullanımı tip 1 diyabetes mellitusdaki kadar net değildir. Bu nedenle hangi hastaların non-diyabetik renal hastalık (NDRH) şüphesiyle böbrek biyopsisinden fayda göreceği iyi tespit edilmelidir. Diyabet dışı hastalık klinik belirteçleri tam olarak tanımlanmamıştır. Bu çalışmamızda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde renal biyopsi yapılan 71 diyabetik hastanın laboratuvar verileri, klinik özellikleri ve biyopsi sonuçları retrospektif olarak incelendi. Çalışmamız a) NDRH sıklığının ve tipinin tayini b) NDRH tespitinde kullanılabilecek laboratuvar ve klinik göstergelerin tayinini değerlendirmek üzere düzenlendi. Ortalama yaşları 55±12 yıl olan 42 kadın ve 29 erkek hasta çalışmaya alındı. Biyopsi anında diyabet süreleri 2-216 ay arasında değişmekteydi. Biyopsi bulgularına göre hastalar diyabetik nefropati (DN) ve NDRH olarak iki gruba ayrıldı. Biyopsi endikasyonları; 31 hastada retinopatinin eşlik etmediği proteinüri, 26 hastada beklenenin üzerinde renal fonksiyon bozukluğu, 14 hastada ise hematüri nedenliydi. Diyabetik nefropati (n=34) ve NDRH (n=37) saptanan hastalarda serum kreatinin, albumin düzeyleri, hematüri ve hipertansiyon sıklıkları benzerdi.
Özet (Çeviri)
The diagnosis of diabetic nephropathy is almost always based on clinical grounds. The diagnosis is supported by a long history of diabetes, evidence of target organ damage and proteinurea preceding azotemia. The validity of this clinical approach is well established in insulin dependent diabetes mellitus but not in type 2 diabetes mellitus. Several studies suggest that nondiabetic renal disease (NDRD) is common in patients with diabetes mellitus. It is thus important to determine which patients with non-insulin dependent diabetes mellitus accompanied by NDRD should have a biopsy. Factors clinically associated with NDRD in patients with type 2 diabetes mellitus remain unclear. Therefore we reviewed clinical data, laboratory data and renal biopsies from 71 patientswho underwent renal biopsy in Numune Research and Education Hospital. The aim of this analysis of renal biopsies in diabetic patients was (a) to assess the prevalence and type of NDRD and (b) to identify its clinical and laboratory predictors. There were 42 women and 29 men, age 55±12 years. The duration of diabetes at biopsy ranged from 2 to 216 months. Based on biopsy findings patients were categorised as diabetic nephropathy (DN) and NDRD. Indication for renal biopsy included: absent retinopathy in 31 cases, rapidly progressive renal failure in 26 cases, hematurea in 14 cases. The patients with DN (n=34) and NDRD (n=37) had comparable serum creatinine, serum albumin, incidance of hypertension and hematurea.