Renal biyopsi yapılan diyabetik hastalarda non diyabetik renal hastalık sıklığı
Non diabetic renal disease frequency in renal biopsies of diabetic patients
- Tez No: 782945
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ZEKİ TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Diyabet, ülkemizde ve dünyada kronik böbrek hastalığının en önemli sebebidir. Ancak diyabetik hastalarda non-diyabetik renal hastalığın yüksek oranlarda gösterildiği çalışmalar da vardır. Bu ayrım sadece renal biyopsi ile yapılabilir. Çalışmamızın amacı diyabetik hastalarda renal biyopsi ile non-diyabetik renal hastalık sıklığını ve bunun demografik, klinik ve laboratuvar bulgular ile ilişkisini tespit etmektir. Yöntem: Meram Tıp Fakültesi Nefroloji Kliniğinde Ocak 2010 ve Ağustos 2022 arasında renal biyopsi yapılan 131 tip 2 DM tanılı hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların sosyodemografik verileri, diyabet süresi, diyabetik retinopati, koroner arter hastalığı ve serebrovasküler olay öyküsü, hipertansiyon, hiperlipidemi ve düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği gibi komorbiditeleri, vücut kitle indeksi, biyopsi öncesi renin anijotensin aldosteron sistemi(RAS) blokörü kullanma durumu, kan basıncı değerleri kaydedildi. Kreatinin, tahmini glomeruler filtrasyon hızı (tGFH), HbA1c, serum albümin ve lipit değerleri, proteinüri (g/gün) ve albüminüri (g/gün) düzeyleri kaydedildi. Patoloji sonuçlarına göre hastalar diyabetik nefropati (DN) ve non-diyabetik renal hastalık (NDRH) olarak iki gruba ayrıldı. Veriler SPSS 18.0 paket programı kullanılarak istatiksel analiz yapıldı. Bulgular: Renal biyopsi yapılan 131 diyabetik hasta incelendi; %45,8'i (n=60) kadındı, yaş ortalaması 55,32±11,62 yıl, ortanca diyabet süresi 4 (2-8) yıldı. En sık biyopsi nedeni nefrotik düzeyde proteinüriydi (n=71), bunu hematüri ve proteinüri birlikteliği (n=27), akut böbrek hasarı (n=25) ve izole hematüri (n=8) izliyordu. Hastaların %71,8'inde (n=94) patolojik olarak non-diyabetik renal hastalık tespit edildi. En sık görülen NDRH tanıları; membranöz nefropati (n=32, %24,4), FSGS (n=13, %9,9) ve Ig A nefropatisiydi (n=11, %8,4).
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetes is the most important cause of chronic kidney disease in our country and in the world. However, there are also studies showing high rates of non-diabetic renal disease in diabetic patients. This distinction can only be made by renal biopsy. The aim of our study is to determine the frequency of non-diabetic renal disease in diabetic patients with renal biopsy and its relationship with demographic, clinical and laboratory findings. Method: The data of 131 patients with type 2 DM who underwent renal biopsy between January 2010 and August 2022 at Meram Medical Faculty Nephrology Clinic were retrospectively analyzed. Sociodemographic data of the patients, duration of diabetes, diabetic retinopathy, history of coronary artery disease and cerebrovascular accident, comorbidities such as hypertension, hyperlipidemia and low ejection fraction heart failure, body mass index, pre-biopsy renin-anijotensin aldosterone system (RAS) blocker use, blood pressure values was recorded. Creatinine, estimated glomerular filtration rate (eGFR), HbA1c, serum albumin and lipid values, proteinuria (g/day) and albuminuria (g/day) levels were recorded. According to the pathology results, the patients were divided into two groups as diabetic nephropathy (DN) and non-diabetic renal disease (NDRD). Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 18.0 package program. Results: 131 diabetic patients who underwent renal biopsy were analyzed; 45.8% (n=60) were female, mean age was 55.32±11.62 years, median diabetes duration was 4 (2-8) years. The most common biopsy cause was nephrotic level proteinuria (n=71), followed by hematuria and proteinuria (n=27), acute kidney injury (n=25), and isolated hematuria (n=8). Pathologically, non-diabetic renal disease was detected in 71.8% (n=94) of the patients. The most common NDRD diagnoses are; membranous nephropathy (n=32, 24.4%), FSGS (n=13, 9.9%), and Ig A nephropathy (n=111, 8.4%).