Hepatisis B virüs aşılamasında uygulanacak Türkiye aşı şeması modifikasyonlarının rutin aşı şeması ile karşılaştırılması
The comparison of different modifications which to be implemented hepatisis B virus vaccination with routine vaccination schedule of Turkey
  1. Tez No: 387121
  2. Yazar: MELTEM EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, ülkemizde 1998 yılından itibaren rutin süt çocukluğu aşılma takvimine eklenmiş olan Hepatit B aşılamasının etkinliğini değerlendirmek üzere yapılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üç doz aşısını sağlık ocağında tamamlamış 0-12 ay arası 270 süt çocuğu alındı. Bu bebeklerden 18 i önerilen şema ile (3,4,9.ayda) aşılanırken 30 u 4, 5,10. Ve 13 ü 3,4,10. Ay aşılanmış, kalan 46 süt çocuğu 11 ayrı şemaya göre aşılanmıştır. Son aşıdan 1 ay sonra serum örneğinde antiHBs düzeyi ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Üç çocuk dışında tümünde antiHBs düzeyi 10 IU/L nini üzerinde bulundu (Sero koruma oranı %99). İkinci bölümde hepatit B aşısı sağlık ocağı koşullarında 20 çocuğa ilk dozu BCG ile eş zamanlı 2,3,9. Aylarda uygulandı (Grup I). Sağlık ocağı koşullarında 3, 4,9.ayda aşılanmış 50 bebekte (Grup II) ve 0, 1, 6. Ayda Tıp Fakültesinde aşılanan 20 süt çocuğunda (Grup III) son aşıdan bir ay sonra anti HBs titreleri ölçüldü. Serokoruma grup I de %100, grup II de %99, grup III de %100 idi. Aşılaması 3,4,9. Ayda yapılan bir süt çocuğunda anti HBs titresi 10 IU/L nin altında bulundu.İki,3, 9 ve 0, 1,6. Aylarda aşılanan süt çocuklarının son aşıdan bir ay sonraki antiHBs titrelerinin geometrik ortalamaları farklı değild (p>0,05). Üç, 4, 9.ay grubunda diğer iki gruptan daha yüksek antikor düzeyi bulundu (
Özet (Çeviri)
This study is conducted in order to assess the effectiveness of hepatitis b vaccination which is added to the routine vaccination calendar of infants in Turkey since 1998. The study has three parts. The first part consists of 270 infants of 0-12 months who completed their first three doses in the community clinic (sağlık ocağı). 181 of them were vaccinated through the recommended schema (3rd, 6th and 9th month), 30 of them were vaccinated in the 5th, 10th and 13th, 13 of them in the 3rd, 4th and 10th month while the remaining 46 infants according to 11 different schemas. The antiHBs level in the serum sample one month after the last vaccination was measured by ELISA method. Nearly in all the infants, except for 3 of them, antiHBS level was found to be over 10 IU/L (Seroprotection rate 99%). In the second part, hepatitis b vaccination was administered to 20 infants in community clinic conditions in the 2nd, 3rd and 9th months, the first dose of which was given simulatenouly with BCG (Group I). AntiHBs titrates were measured one month after the last vaccination of the 50 infants (Group II) vaccinated in the 3rd, 4th and 9th months in the community clinic and of the 20 infants (Group III) vaccinated in the 0th, 1st and 6th month in the Medical School. Seroprotection was 100% at group I, 99% at group II and 100% at group III. AntiHBs titrate was found to be below 10 IU/L in one infant vaccinated in 3rd, 4th and 9th month. The geometric mean (p>0.05) of the antiHBs titrates one month after the last vaccination of the infants vaccinated inthe 2nd, 3rd, 9th and 0th, 1st, 9th months.