Sinüsoidal olmayan gerilimlerde yönlendirilmemiş saclarda oluşan harmonik kayıpların belirlenmesi
Determination of harmonic power losses in non-oriented steel laminations for non-sinusoidal voltage waveforms
  1. Tez No: 387120
  2. Yazar: MUSTAFA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAİK MERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, yönlendirilmemiş makina saclarında sinüsoidal olmayan besleme gerilimlerinde oluşan harmonik demir kayıpları ve bunların sinüsoidal olmayan besleme geriliminin toplam harmonik distorsiyonu ile değişimi incelenmiştir. İlk olarak makina sacları hakkında genel bir bilgi verildikten sonra, kayıp hesaplarında yaygın olarak kullanılan klasik Foucault ve histerezis kayıp bağıntıları verilmiştir. Yönlendirilmemiş saclar kullanılarak üretilmiş en basit makina olarak bir transformatör ele alınmış ve sacı karakterize eden katsayılar deneyler ve eğri uydurma teknikleri ile bulunmuştur. Daha sonra, tezin asıl amacı olan sinüsoidal olmayan besleme gerilimlerinde Foucault ve histerezis kayıpları, minör histerezis çevrimlerinin oluşturduğu kayıpları da içerecek şekilde, hem besleme geriliminin toplam harmonik distorsiyonu ve hem de manyetik akı yoğunluğunun toplam harmonik distorsiyonu cinsinden elde edilmiştir. Elde edilen kayıp bileşenleri ile toplam demir kayıpları teşkil edilmiştir. Sinüsoidal olmayan besleme gerilimlerinde demir kayıplarının hesaplanması için elde edilen bağıntıların doğruluğu, oluşturulan deney düzeneğinden alınan sonuçlar ile karşılaştırılarak irdelenmiştir. Yapılan karşılaştırmalı hata analizleri sonucunda, sinüsoidal olmayan besleme gerilimlerinde klasik bağıntılar ile yapılan hesaplamalarda hata %34'e kadar çıkarken, bu çalışmada önerilen bağıntılar ile yapılan hesaplamalarda hatanın %3'ten küçük kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, harmonic power losses occuring in non-oriented steel laminations for non-sinusoidal voltage waveforms are investigated. In the begining, after a short brief on electrical steel, eddy current and hysteresis loss equations which are commonly used in sinusoidal supply conditions are given. After that, as main objective, changes in histeresis and eddy current losses under non-sinusoidal supply voltage waveforms are obtained. Obtained histeresis loss expressions are also modified to cover additional minor loop losses. Unified iron loss expressions for non-sinusoidal voltage waveforms are given in terms of total harmonic distortion of magnetic field intensity. For easy interpretation, unified iron loss equations in terms of total harmonic distortion of suppy voltage are also given. For experimental proof of above aproach, a test circuit equipped with specially designed harmonic power supply and proper measuring and data acquisition devices are set to drive an EI type single-phase test transformer with non-oriented laminations. After having a series of saturation and frequency tests, a proper working point in magnetically linear region and loss parameters caracterising nonoriented electrical steel was obtained. The test transformer was subjected to nonsinusoidal supply voltage waveforms having different total harmonic distortion, and iron losses, current and flux changes was acquised. Comparative analysis of measured and calculated losses for non-sinusoidal voltage waveforms show that the error caused by the expressions obtained in this thesis stay less than 3% error while Steinmetz and Richter type classical loss calculation errors tend to %34, when the total harmonic distortion of the voltage tends to 100%.