Comparison of linear and cfd models with on-site wind measurement data for wind resource assessment
Rüzgar kaynağı belirlemede sahada ölçülen rüzgar verileri ile lineer ve cfd modellerinin karşılaştırılması
- Tez No: 387125
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ ÖZERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rüzgar santrallerinin kurulması düşünülen yerlerde proje öncesi rüzgar kaynağı değerlendirmesi yapılarak sahanın yıllık potensiyel enerji üretimleri elde edilebilmektedir. Bu çalışmada da lineer ve non-lineer akış modellerinin sonuçları için hata değerleri hesaplanmış ve yıllık enerji üretimi üzerindeki etkilerinin ne olduğunun araştırılması amaçlanmıştır. Lineer model hesaplamaları için Rüzgar Atlası Analiz ve Hesaplama Programı (WAsP) kulanılırken non-lineer model için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) çözümlemesi yapan WindSim yazılımı kullanılmıştır. Non-lineer model ile elde edilen rüzgar hızlarının ölçüme göre olan bağıl ve mutlak hata oranları lineer model sonuçlarına göre daha düşüktür. Üç ölçüm direği noktasındaki yıllık enerji üretimlerinin ortalaması kıyaslandığında da non-lineer model sonuçları gerçek ölçümle hesaplanan üretime göre %1.8 'lik bir sapmayla %4.2 olan lineer model sapmasından daha iyi sonuç vermektedir. Her ne kadar yarı-kompleks sayılabilecek olan mevcut sahadaki sonuçlar non-lineer model için gerçek değerlere daha yakın çıksa da farklı zorluklarda (kompleksliklerde) ve atmosferik stabilite durumlarındaki sahalarda da aynı yöntemin test edilmesi önem teşkil etmektedir. Non-lineer model sonuçları, hesaplamaların yapılmasından sonra Siemens Wind Power tarafından geliştirilen bir art işlem (post-processing) yazılımı kullanılarak elde edilmiştir. Mevcut çalışma, bu yazılımın denendiği ilk uygulama olduğu için standart olarak kullanılmadan önce daha zorlu olan birkaç farklı sahada denenmesi ve sonuçlarının incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Wind resource assessment (WRA) estimates the strength of wind resources at a planned wind project site. The output of WRA is wind conditions and annual energy production at a wind project site. The aim of this study is to compare on-site measurements with a linear and non-linear flow model results by calculating the error values between and investigating the effects on the annual energy productions. Wind Atlas Analysis and Application Program (WAsP) is used for linear model approach, whilst software called WindSim is used for non-linear model approach based on computational fluid dynamics (CFD) concept. Relative and absolute wind speed errors which have been weighted with the frequency of the directions show that the CFD model gives better results. This non-linear model also leads in annual energy predictions with 1.8% relative error averaged over three met mast results which is 4.2% for linear model. Although non-linear results seem to be better in such a semi-complex site as a further study it is important to run several more test cases for sites with different complexity and stability conditions. The results of non-linear model have been obtained with a new post-processing tool created by Siemens Wind Power. It is also necessary to run the same calculation procedure for several more complex sites before using as a standard tool as this is the first test case of this calculation method.