Deneysel siyatik sinir enjeksiyon hasarında siklosporin-a'nın etkinliğinin araştırılması
The efficacy of cyclosporine-a in the experimental sciatic nerve injection injury
  1. Tez No: 387124
  2. Yazar: İBRAHİM ERKUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu deneysel çalışmada siklosporin-A'nın Penisilin-G ile oluşturulan periferik sinir enjeksiyon hasarına olan etkisi araştırılmıştır. Deneyde 250-300 gram ağırlığında 20 adet albino rat kullanıldı. Genel anestezi altında her hayvanın sağ siyatik siniri ortaya konuldu. Hasardan önce normal fizyolojik bileşik kas aksiyon potansiyelleri kaydedildi. Sonra intranöral Penisilin-G ile enjeksiyon hasarı oluşturuldu. Hasar sonrası bileşik kas aksiyon potansiyeli tekrar ölçüldü. Hayvanlar 4 gruba ayrıldı. İlk gruba hasar sonrası 30.dakikada 20 mg/kg siklosporin-A yükleme dozu intraperitoneal olarak verildi. Daha sonra 3 gün boyunca 10 mg/kg/gün günde bir kez siklosporin-A aynı yolla uygulandı. Diğer iki grupta ise hasar sonrası 8. ve 24. saatte grup I deki gibi aynı doz ve yol ile siklosporin-A uygulandı. Kontrol grubuna ise profilaktik antibiyotik dışında herhangi bir medikasyon uygulanmadı. Hasardan 4 hafta sonra tüm gruplarda bileşik kas aksiyon potansiyelleri ölçüldü ve hayvanlar sakrifiye edildi. Her hayvandan doku örnekleri alınarak ışık mikroskobisi ile inceleme yapıldı. Tedavi sonrası grup I deki bileşik kas aksiyon potansiyel amplitüdünün iyileşme oranı istatistiki olarak anlamlı bulundu (p0.05). Hem elektrofizyolojik hemde histopatolojik araştırmalar siklosporin-A'nın hasar sonrası ilk 30 dakikada verildiğinde nöroprotektif etkisi olduğunu göstermiştir. Fakat geç dönemde ( 8. ve 24 saat) siklosporin-A tedavisi uygulanan gruplarda istatistiki olarak anlamlı bir iyileşme gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study the efficiacy of cyclosporin A in peripheric nerve injection injury by Penicillin-G was investigated with electrophysiological and light microscopical investigation. 20 male albino rats were used ( weighted 250-300 gr) in this study. Under general anaesthesia, right sciatic nerve was explored in each animal . Normal physiologic compound muscle action potantials were recorded before injection injury. Then injury was made by intraneural Penicillin-G injection. After injury compound muscle action potantials were recorded again. The animals were divided in 4 groups. Loading dose of cyclosporin A of 20 mg/kg was given intraperitoneally to the first group at 30th minute after injury, and then it continued with the dosage of 10 mg/kg once in a day for 3 days with the same route. In other two groups cyclosporine-A was given at 8th and 24th hours after injury with the same dosage and route just as in group I. Control group did not take any medication except prophylactic antibiotics. 4 weeks after injury , compound muscle action potantials were recorded in all the groups and then animals were sacrified. The tissue samples were taken from each animal , light microscopic investigation was performed. After treatment improvement of the compound muscle action potantial amplitude of the group I was found statistically significant (p < 0.05). In the other groups the improvement was not significant statistically ( p > 0.05). Both electrophysiological and histopathological investigations demonstrated the neuroprotective effectiveness of cyclosporin A if it was given in the first 30 minutes after injury. But in delayed period ( 8 and 24 hours ) cyclosporine A therapy does not have significant recovery statistically.