Türkiye'de izlenen zeytinyağı ile ilgili politikalar ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 38714
  2. Yazar: SEVİLAY YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR GÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
/// öz Bu araştırmada 1975-1993 döneminde Türkiye'nin zeytinyağı ile ilgili izlediği politikalar ve değerlendirilmesi incelenerek, bu dönemde ülkemizdeki zeytin üretimi, işleme sanayii, zeytinyağı üretimi, pazarlaması, tüketimi, dışticareti incelenerek geliştirilmesi olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Zeytinyağı için uygulanan politikalar üretici açısından devamlılık göstermemiştir. Gerek zeytinyağı üretiminde,gerekse zeytinyağı veriminde olumlu sayılabilecek artışlar sağlanamamıştır. Türkiye zeytinyağı tüketim düzeyi bakımından diğer zeytin üreten ülkelerin tüketim düzeyinden çok alt sıralarda yer almış ve ülkede tüketimin artırılması için gerekli reklam ve tanıtım kampanyaları yapılmamıştır. Türkiye'de olan destekleme programlarının ve fiyatların yetersizliği nedeni ile tüketiciler aşın fiyat artışlarından korunamamış ve yıllar arasında fiyat kararlılığı sağlanamamıştır. Ancak son yıllarda başlatılan yaşlı ve verimden düşmüş ağaçların gençleştirilmesi çalışmasıyla ve zeytinyağı dışsatımının lampant olarak yapılması yerine, kutulanarak satılmasının özendirilmesi olumlu gelişmelerdir.
Özet (Çeviri)
TV ABSTRACT In this research, Turkish olive oil policies have been determined evaluated for the period of 1975-93. During this period olive production, process industry, marketing, olive oil production, consumption and foreign trade have been examined in Turkey. The main purpose of researching is to have continual improvements in olive and olive oil marketing. When compared with other contries, per capita consumption level is low.And it was understood that necessary advertisement and consumption compaign have not been done well. There is no stability between years in the support programs and insufficient prices could not prevent the fluctuation of high prices to consumers in Turkey. However it is expected that rejunevation of orchards will increase production yields of olive oil in Turkey. It is also recommended that olive oil should be exported in the form of cans instead of exporting crude oil.