Birinci ürün mısırda ( zea mays L. ) assimilasyon yüzeyinin tane verimi ve bazı bitkisel özelliklere etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 38715
  2. Yazar: YASEMİN ERDOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında, birinci ürün mısırda asimilasyon yüzeyinin tane verimi ve di ğer agronomik karekterlere etkisinin belirlenmesi amacıyla 1992 yılında, tesadüf bloklar deneme desenine göre dört tekrarlama lı olarak yapılmıştır. Bu araştırmada materyal olarak LG 2771 çeşiti kullanılmıştır. Yaprak kesim işlemi ile bitki boyu 212.75-249.75 cm arasında değişmiştir. En yüksek bitki boyu değeri kontrolde ve en düşük bitki boyu değeri ise bayrak yaprak çıkış döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile sap kalınlığı 18.6-22.8 mm arasında değişmiştir. En yüksek sap kalınlığı değeri 11-12 yapraklı dönemde ve en düşük sap kalınlığı değeri ise 7-8 yapraklı dönemde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile yaprak sayısı 3.50-14.75 adet/bitki arasında değişmiştir. En yüksek yaprak sayısı değeri kontrolde ve en düşük yaprak sayısı değeri ise bayrak yaprak çıkış döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile koçan uzunluğu 15.38-17.00 cm arasında değişmiştir. En uzun koçan uzunluğu değeri kontrolde ve en kısa koçan uzunluğu değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir.42 Yaprak kesim işlemi ile koçan ağırlığı 143.05-200.95 gram arasında değişmiştir. En yüksek koçan ağırlığı değeri kontrolde ve en düşük koçan uzunluğu değeri ise ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile koçanda tane sayısı 446.85-605.25 tane/bitki arasında değişmiştir. En yüksek koçanda tane sayısı değeri kontrolde ve en düşük koçanda tane sayısı değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile koçanda tane verimi 134.90- 166.20 gram/koçan arasında değişmiştir. En yüksek koçanda tane verimi değeri kontrolde ve en düşük koçanda tane verimi değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile bin tane ağırlığı 245.00-281.25 gram arasında değişmiştir. En yüksek bin tane ağırlığı değeri kontrolde ve en düşük bin tane ağırlığı değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile hektolitre ağırlığı 64.25-77.88 arasında değişmiştir. En yüksek hektolitreağırlığı değeri kontrolde ve en düşük hektolitre ağırlığı değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile koçanda tane oranı 870.13-85.83 arasında değişmiştir. En yüksek koçanda tane oranı değeri kontrolde ve en düşük koçanda tane oranı değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir.43 Yaprak kesim işlemi ile tane veri mi 227.40- 1049.30 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi değeri kontrolde ve en düşük tane verimi değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi ile tanede ham protein oranı %7.63-9.06 arasında değişmiştir. En yüksek tanede ham protein oranı değeri kontrolde ve en düşük tanede ham protein oranı değeri ise süt olum döneminde yapılan kesim işleminde elde edilmiştir. Yaprak kesim işlemi sonucu Çukurova Koşullarında Birinci Ürün olarak yetiştirilen mısırda tane verimi ve bitkisel karekterlerde 3, 5-6, ve 7-8 yaprak dönemlerinde fazla bir gerileme olmadığı, ancak ilerleyen dönemlerde yaprak kesim işleminin yapılmasıyla önemli oranlarda gerileme görüldüğü gözlenmiştir. Bu nedenle mısırda yaprak kesim işlemi tavsiye edilmemektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of defoliation on grain yield and other agronomic charecters of maize at the experimental area of Field Crops Department of Çukurova University Agriculture Faculty in main growing periods of 1992 Field trail was arranged in complete randomized blocks with four replication L6 2771 c.v. was used as plant material. The plant height changed between 212.25 and 249.75 cm based on defoliation. The highest value of plant heigth was obtained44 from control plot while the lowest was from defoliation at flag leaf irritation stage. The stem diameter changed between 18.6 and 22.8 mm based on defoliation. The highest value of stem diameter was obtained from control plot while the lowest was from defoliation at 1 1-12 leaves stage. The number of leaves per plant changed between 3.5 and 14.75 number/plant based on defoliation. The highest value of number of leaves per plant were obtained from control plot while the lowest was from defoliation at flag leaf irritation stage. The ear lenght changed between 15.38 and 17.00 cm based on defoliation. The highest ear lenght value was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage. The ear weight changed between 143.05 and 200.95 gr based on defoliation. The highest value of ear weight was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage. The grain number per ear changed between 446.85 and 605.25 grains based on defoliation. The highest grain number per ear was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage. The grain yield per ear changed between 134.90 and 166.20 gr based on defoliation. The highest value was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage.45 The 1000-seed weight changed between 245.00 and 281.25 gr based on defoliation. The highest value in this caharacter was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage. The hectoliter weight changed between 64.25 and 77.68 kg. based on defoliation. The highest hectoliter weight value was obtained from control plot the lowest was from grain filling stage. The grain ration on ear changed between 70.13 and 85.83 percentage based on defoliation. The highest value was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage. The grain yield changed between 727.40 and 1049.30 kg/da based on defoliation. The highest grain yield was obtained from control plot while the' lowest was from grain filling stage. The crude protein content of grain changed between 7.63 and 9.06 percentage based on defoliation. The highest value in the crude protein content of grain was obtained from control plot while the lowest was from grain filling stage. As a result, leaf cutting prosses of maize grown as main crop in Çukurova did not have decreased grain yield and other agronomic charakters when it was done while plants had 3, 5-6 and 7-8 leaves, but if the leaves was cut after 7-8 leaves stage, grain yield and other agronomic charakters have significantly decreased. In this reason leaf cutting prosses in maize is not recommended.