Bazalt tüflerinin metilen mavisi ve Cr +6 iyonları adsorpsiyonu
  1. Tez No: 38713
  2. Yazar: MEHMET KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
MI ÖZ Enddüstride boyar maddeler ve ağır metallerin kullanımındaki artış bu atıkların zararlı etkisini gidermek için etkili ekonomik yöntemlerin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu amaçla, Osmaniye Delihalil tepesinde Kuvaterner dönemine ait bazalt türlerinin kullanılmasıyla renk ve ağır metal kirliliğinin arıtılmasına çalışılmıştır. Çalışmada, renk ve ağır metal kirliliğini simgelemesi için Metilen Mavisi ve K2CrÛ4 kullanılmıştır. Bazalt tüf örnekleri, 5 farklı işlemden geçirilerek, kesikli sistem yötemiyle çalışmalarda kullanılmışlardır. Çalışmanın sonuçları, bazalt türlerinin renk ve ağır metal kirliliğinin arıtılması için kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
0 ° VIII ABSTRACT The increased use of industrial wastes necessitates the development of efficient and economical means of purification. The Quaternary basaltic tephra of Delihalil Oamaniye were used for the purpose of decolouration and purification of Cr **. Methylene Blue and K2C1O4 were used for the experimental study of colourants and heavy metals (Cr46). The basaltic tephra used in the study were subjected to five different procedures and experimented through a batch system. The results of the study reveal that basaltic tephra is suitable for purifying colourants as well as heavy metals, such as Cr4*