Çukurova koşullarında birinci ürün mısır ( zea mays L.)'da uygulanan bir büyüme düzenleyicisi ve organik gübrenin verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 38717
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
V ÖZ Çukurova koşullarında yürütülen bu çalışmada, birinci ürün olarak ekilen LG 27.71 mısır çeşidine uygulanan Cytosyroe Crop Plus ve Bio Vegetal 'm verim ve verim unsurlarına olan etkileri incelenmiştir. Uygulama A '. Kontrol, Uygulama B: Crop Plus (57.5 ml/da. ), Uygulama C: Crop Plus (67.5 ml/da. ), Uygulama D: Crop Plus (77.5 rai /da.), Uygulama E: Crop Plus (87.5 ml/da.) bitkiler 7-9 yapraklı iken ; Uygulama F: Bio Vegatal (20 kg /da.), Uygulama G: Bio Vegatal (70 kg /da.), Uygulama K: Bio Vegatal (120 kg/da.), Uygulama I: Bio Vegatal (170 kg /da.) ekimden 2-3 saat önce toprağa karıştırılarak uygulanmıştır. Araştırma sonucunda bitki boyu, koçan boyu, koçan yüksekliği, tek koçan ağırlığı, koçanda dane sayısının verime önemli ve olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.Do kus farklı uygulamadan elde edilen tane verimi dekara 547.37 kg. (kontrol) ile 694.17 kg. (Uygulama C) arasında değişmiştir. Bu araştırma sonucunda gerek Cytosyme Crop Plus, gerekse Bio Vegetal uygulamalarının verimi %5.6 ile %26.8 arasında artırdığı, artış oranlarının uygulamalar arasında çok farklı olduğu saptanmıştır. Kontrole göre en yüksek verim artışı Uygulama C (&26.8)'den elde edilmiş, bunu Uygulama B (%23.5), D (5&17.6), H (SS17.3), I , G , F (X8.8) ve E (X5.6) takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The effects of Cytozyme Crop Plus and Bio Vegatal as crop growth regulators on the yield of corn, LG 27.71 were tested in the first growing season in Çukurova Region during in 1992. Treatment were as follows: Treatment A was control (without Crop Plus and Bio Vegetal), Treatment B; was Crop Plus (57.5 ml/da.), Treatment C; was Crop Plus (67.5 ml/da.), Treatment D; was Crop Plus (77.5 ml/da.), Treatment E; was Crop Plus (87.5 ml/da.) when plants have 7 or 9 leaves. Treatment F; was Bio Vegetal (20 kg /da.), Treatment G; was Bio Vegetal (70 kg/da.), Treatment H; was Bio Vegetal (120 kg/da.), Treatment I; Bio Vegetal (170 kg/da.) applied to soil 2-3 hours before sowing. In this study, it was found that, plant height, first ear height, ear weight, grain number per ear and per ear height have had positive and significant effects on yield. The yields that obtained from 9 differents treatments have changed between 547.37 (from control) kg/da. and 694.37 (from Treatment C) kg/da. All treatments had supplied some yield increase, Treatment C (%26.8) had the highest yield increase; followed by Treatment B U23.5), D U17.6), H (%17.3), I «16.3), G (%9.7), H (%8.8) and E (X5.6).