Investigations on the effects of carbon sources and pH on exo-polygalacturonase production by Aspergillus sojae
Karbon kaynaklarının ve pH'nın Aspergillus sojae ile ekzo-poligalakturonaz üretimine etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 387158
  2. Yazar: GULTEN KURU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OĞUZ BÜYÜKKİLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pektinazlar bitkiler, bakteriler ve mantarları da içeren birçok organizma tarafından üretilebilen, pektik bileşiklerin degredasyonundan sorumlu olan enzim grubudur. Bu çalışmanın amacı karbon kaynaklarının ve pH'nın pektinaz üretimine etkilerinin belirlenmesidir. Bu amaçla Aspergillus niger, Rhizopus oryzae ATCC 4858, Aspergillus sojae ATCC 2035 (A. sojae WT) ve Aspegillus sojae mutantı (A. sojae MT) portakal kabuğu içeren sıvı ortamda büyütülerek ekzo-poligalakturonaz (ekzo-PG), pektin liyaz (PL), pektin metil esteraz (PME), ksilanaz ve selülaz üretimleri incelenmiştir, sadece Aspergillus suşlarının Ekzo-PG üreticisi olduğu bulunmuştur, A. sojae WT ve A. sojae MT için sırasıyla 47.84 U/ml ve 108.02 U/ml olarak belirlenmiştir. Farklı karbon kaynaklarının ekzo-PG üretimi üzerine etkisi, substrat olarak glukoz, pektin ve pektin/glukoz, pektin/fruktoz ya da pektin/sukroz içeren ortamlar kullanılarak incelenmiştir. Ekzo-PG üretimi sırasında substrat tüketim hızı, pH değişimi ve küf morfolojisi incelenmiştir. En yüksek aktivite değerleri pectin/glukoz içeren ortamda elde edilmiştir. Düşük pH değerlerinde exo-PG üretiminin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Başlangıç pH'sinin enzim üretimi üzerinde büyük etkiye sahip olduğu, ancak fermentasyon sırasında ortam pH'sine müdahale edilmesi durumunda aktivitenin düştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pectinases are a group of enzymes that are responsible for degredation of pectic substances. Pectinases are produced by many organisms including plants, bacteria and fungi. The aim of this study was to investigate the effect of different carbon sources and pH on pectinase production by a group of flamentous fungi. For this purpose, Aspergillus niger, Rhizopus oryzae ATCC 4858, Aspergillus sojae ATCC 2035 (A. sojae WT) and its mutant type Aspegillus sojae MT (A. sojae MT) grown in orange peel containing media were evaluated in terms of exo-polygalacturonase (exo-PG), pectin lyase (PL), pectin methyl esterase (PME), and also xylanase and cellulase activities. A. sojae WT and A. sojae MT were found to be as exo-PG producers. Maximum exo-PG activities were 47.84 U/ml and 108.02 U/ml, respectively. Exo-PG production by A. sojae WT and A. sojae MT was evaluated using the medium containing glucose, pectin, pectin/glucose, pectin/fructose and pectin/sucrose as substrate. Additional supply of glucose to the pectin media was found to be more effective than fructose or sucrose. The fermentations in which pH was not maintained, the use of glucose, pectin and pectin/glucose resulted in superior enzyme activities compared to control media.