Determination of preparation conditions for membrane electrode assembly of PEM electrolyzer
PEM elektrolizörünün membran elektrot aksanının hazırlanma şartlarının belirlenmesi
- Tez No: 387157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ŞEKER, PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
PEM ELEKTROLİZÖRÜNÜN MEMBRAN ELEKTROT AKSAMININ HAZIRLANMA ŞARTLARININ BELİRLENMESİ Bu çalışmanın amacı tek hücreli PEM elektolizörünün oda sıcaklığında ve atmosfer basıncında membran elektrot aksamının hazırlanma koşullarının hidrojen üretimi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu tez iki kısımda incelenmiştir. İlk aşamada, 16 cm2 lik aktif alana sahip katalizör içermeyen katalizör mürekkeple kaplanan membran elektrot aksamı hazırlandı. Nafion-117 elektrolizör membran kullanıldı. İdeal koşulların (sıcaklık, basınç ve sıcak hidrolik preste kalma süresi ) belirlenmesi için deneysel tasarım yapıldı. Deneysel tasarım sonucunda yapılan MEA'lar su buharı geçirgenliği ve elektriksel dirençlerine göre incelendi. En ideal koşul 135°C, 5000 pound, 3 dakika olarak bulundu. İkinci aşamada, katalizör ilaveli membrane elektrot aksamı, ideal koşullarda hazırlandı. Hazırlanan MEA pem elektrolizöründe kullanıldı. En son olarak hazır MEA ile hazırlanan MEA karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PREPARATION CONDITIONS FOR MEMBRANE ELECTRODE ASSEMBLY OF PEM ELECTROLYZER The aim of this thesis is to investigate the effect of preparation conditions of Membrane Electrode Assembly (MEA) on the hydrogen production of a single cell Proton Exchange Membrane (PEM) electrolyzer operated at room temperature and atmospheric pressure. In the first part of the thesis, the catalyst ink, without the metal catalysts, coated membrane (MEA), with the 16 cm2 active area, were produced. For the proton exchange membrane Nafion-117 membrane was used. An experimental design (Small Central Composite Design) was done in order to investigate the optimum preparation conditions (such as temperature, pressure and holding time in the hot press) for MEA of PEM electrolyzer. The responses were water vapor permeability and the surface resistance of the catalyst ink coating. The optimum conditions that gave maximum permeability and lowest surface resistance were found at 135°C of the hot press temperature, 5000 pound of pressure and 3 minute of holding time. In the second part, Membrane Electrode Assembly containing Pt and Pt/Ru metals in the catalyst ink was produced using the optimum conditions found in the first part. Then the prepared MEA was compared with the commercial MEA containing Pt and Pt/Ru metals using our home made single PEM electrolyzer.