Sosyal paylaşım sitelerinin biyografik istihbarat amacıyla kullanılması: Facebook örneği
The use of social networking sites for biographical intelligence: Facebook example
  1. Tez No: 387168
  2. Yazar: TAYFUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAMİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İstihbarat faaliyetleri ve kullanılan yöntemler tarihin her döneminde ekonomik, teknolojik ve sosyal gerekliliklere uygun olarak değişim göstermiştir. Belli dönemlerde insan odaklı yürütülen istihbari faaliyetler telefon, telgraf gibi icatlar sayesinde bir anda büyük dönüşüme uğramış ve iletişim merkezli hale gelmiştir. İstihbarat örgütlerini değişmek ve dönüşmek zorunda bırakan her değişim, aslında en etkin istihbarat faaliyetine ulaşma amacında yol gösterici olmuştur. İletişim teknolojilerinde görülen büyük ilerlemeler ve yaygınlık bir taraftan sosyal paylaşım sitelerinin doğuşunu ve çeşitlenmesini sağlarken mahrem kavramında yaşanan büyük dönüşüm ve özel alan algısının değişmesi de aynı mecraların beğenilme ve tercih edilme oranlarını arttırmıştır. Normal şartlar altında sokakta karşılaştığı herhangi birine ismini dahi söylemekten kaçınan insanlar, sanal ortamda kendilerine dair her türlü bilgiyi gönül rızası içinde başkalarıyla paylaşmaktadır. Özel alan ve özel olmayan alanın birbiriyle karıştırıldığı bu yeni dönemde herkese açık olabilen ya da belirlenen kişilere açılabilen Facebook duvarı, sahte bir güvenlik ve mahremiyet algısı yaratmaktadır. Aynı zamanda“online”konuşma şansı veren“chat”olanağı da konuşma eyleminin yerine kullanılmaya başlanmıştır. Fakat sanal olanın gerçekten en temel farkı“unutmak”tır. Gerçek hayatta söz uçup yok olurken sanal ortamda hiçbir şey yok olmamaktadır. Facebook sayfasında bulunan“delete”ya da“sil”seçeneği sadece duvar üzerinde bir yokluk yaratırken her bir tuş asla silinmemek üzere depolanmaktadır. Gerçekle sanalın birbirine karıştığı bu yeni dönemde İstihbarat örgütleri nerdeyse sınırsız bir bilgi kaynağına kavuşmuşlardır. İnsanların evlerinde davrandıkları gibi hiçbir maske olmadan kendileri oldukları sanal ortamlarda bir istihbarat örgütünün ihtiyaç duyacağı her şey mevcuttur. Özellikle ülkenin yönetiminde, orduda ya da entelektüel hayatta etkili olan/olabilecek bireyler üzerine odaklanan biyografik istihbarat alanı için Facebook adeta sınırsız bilgilerin raflarda beklediği büyük bir markettir. Bireyin unutmayı tercih ettiği anıların ve tepkilerin dahi bulunabildiği bu mecra sayesinde analistler hedef kişinin her davranışını ve olası her adımını önceden tahmin etme ve önlem alma imkânına kavuşacaklardır.
Özet (Çeviri)
Intelligence activities and methods used have changed in every period of history in accordance with economic, technological and social requirements. Intelligence activities that have been carried out as human oriented at certain periods have undergone major transformation due to inventions like telephone and telgraph and have become communication centered. In fact, every change that made intelligence organizations have to change and transform, has been the guide in achieving the most effective intelligence activities. Great advances and prevalance seen in communciation technologies have both provided the emergence and diversification of social networking sites and the popularity of such platforms have increased with reference to the big transformation of the concept of privacy and change in the perception of private sphere. Under normal circumstances, people that refrain from telling their names to anyone that they face on the street, do willingly share all the information about themselves with others in a virtual environment. In the new era, where private and non-private areas mixed with each other, the Facebook wall that may be open to everyone or to certain people creates a fake sense of security and privacy. Also, the online chat opportunity is being used instead of speaking. But the main difference between virtual and real is“forgetting”. Words fly away in real life whilst nothing disappears in virtual environment. The“delete”option in facebook website only creates absebce on facebook wall but everything is stored actually. In this new era where actual and virtual realities are mingled, intelligence organizations nearly have an unlimited source of information. Everything that an intelligence organization needs exists in virtual environment where people behave without any masks, as if they are at home. Facebook is like a great market where unlimited information is at the shelves of biographical intelligence that focuses on individuals who may be effective in the administration of the country, the military or intellectual life. Thanks to this platform where memories and reactions that individuals prefer to forget can be found, analysts will have the opportunity to predict every behaviour and every possible step of the target person.