Putin Dönemi Güney Kafkasya'da Avrasyacılık uygulamaları ve Abhazya örneği
Eurasianism implementations at Putin's period in South Caucasus and sample of Abkhazia
- Tez No: 387167
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tarih boyunca etnik, dinsel ve kültürel açıdan dünyanın en zengin bölgelerinin başında gelen Kafkasya, var olan zenginliği ile birlikte sıcak çatışmaların merkezi halinde olmuştur. Özellikle SSCB'nin dağılmasının ardından bölge halklarının bağımsızlık taleplerinin artması, bölgede var olan karmaşıklığı yoğun hale getirmiştir. 1991'den itibaren uluslararası alanda yaşanan değişimler ve küresel güçlerin bölge üzerinde çıkarlarını oluşturmaları, sorunların günümüze kadar çözümsüz hale gelmesine neden olmuştur. Küresel aktörler arasında Kafkasya'yı ulusal çıkarları arasında tanımlayan Rusya'nın rolü bölgedeki durumu doğrudan etkilemektedir. Putin ile birlikte SSCB sonrası yeniden gücünü toparlayan Rusya, kendi sınırları içerisindeki Kuzey Kafkasya'nın yanı sıra Güney Kafkasya'yı da çıkarlarının merkezi olarak görmektedir. Güney Kafkasya'da var olan sınır problemlerinden en çok yankı bulanı Gürcistan merkezi yönetimi ile Abhazya arasında yaşanan çatışmalar olmuştur. Abhazya'da problemler SSCB'nin kuruluş aşamasında kendisini göstermiş ve hem SSCB döneminde hem de sonraki dönemde çözülemeden bırakılmıştır. Rusya'nın Ağustos 2008 savaşının ardından Abhazya'nın bağımsızlığını tanıması da sorunun uluslararası boyuta taşınmasına neden olmuştur. Bu çalışma, Rusya'nın Putin sonrası dönemde Güney Kafkasya'da uyguladığı politikaları ve özelinde Abhazya sorununu, Avrasyacı perspektiften incelemiştir. Üç Güney Kafkasya ülkesi ile Rusya arasındaki ilişkiler SSCB'nin dağılmasından günümüze kadar olan süreçte ele alınmıştır. Çalışmada, Abhazya'da yaşanan sorunların tarihsel arka planı ve Rusya'nın yanı sıra yerel aktörler açısından sorunun nasıl tanımlandığı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, the Caucasus where is one of the world's richest region in terms of ethnic, religious and cultural, has always been the center of conflicts with it's existing wealth. In particular increase demand for independence of the region's people have made the complexity intensive after the dissolution of the USSR. From 1991, the alternations in the international area and the creation of global power's interests over the region has caused the problems become unsolvable until today. Russia's role who is defining the Caucasus in her national interests in the whole global actors directly affect the situation of the region. Russia who is again gather their strength with Putin after the USSR is seen the South Caucasus in the heart of their interests as well as the North Caucasus which is in Russia's borders. The most reflection one of the border problems is the clashes between the central government of Georgia and Abkhazia. Problems in Abkhazia has shown itself during the Soviet Union establishment phase and left without resolved both in the period of the USSR and next period. Russia's recognition of Abkhazia after the August 2008 war caused the problem has moved to the international dimension. In this study the policies of Russia applied in the South Caucasus after Putin's period and specifically the problem of Abkhazia is examined with the perspective of Eurasian. The relations between Russia and the three South Caucasus countries is discussed in the period from the dissolution of the USSR to the nowadays. In this study the historical background of the problems in Abkhazia and how the problem is defined in terms of local actors as well as Russia is insisted.