Sert güç unsuru silahlı kuvvetlerin yumuşak güç kapsamında kullanılması: Türk Silahlı Kuvvetleri ve Balkanlar özelinde modelleme
The assignment of hard power element armed forces in soft power tasks: Modelling of the Turkish Armed Forces in the context of Balkans.
  1. Tez No: 387169
  2. Yazar: HACI MURAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Özellikle Soğuk Savaş sonrası yaşanan gelişmeler ve değişmeler silahlı kuvvetlerin kullanım alanları ve maksatlarının da evrimleşmesine sebep olmuştur. Sadece Birleşmiş Milletler (BM)'in icra ettiği ve etmekte olduğu barış operasyonlarının miktarı silahlı kuvvetlerin kullanılma maksatlarındaki ve oranındaki büyük değişimi doğrulamaktadır. BM Barış Gücü, kurulduğundan günümüze kadar geçen zaman diliminde toplam 69 operasyon icra etmiştir. Bu 69 operasyonun 56'sı 1988'den günümüze kadar geçen sürece yani Soğuk Savaş sonrası döneme aittir. NATO ve benzeri uluslararası veya bölgesel örgütlerin de katılmış olduğu operasyonlarda durum bundan farklı değildir. Silahlı kuvvetler yumuşak güç kapsamında sadece barış operasyonlarında kullanılmamakta, doğal afet ve arama kurtarma gibi insani yardım harekâtlarında, eğitim ve öğretimde, askeri ataşelik gibi diplomatik temsilcilikte, sağlıkta, kara, deniz ve hava yolu ile ulaştırma hizmetlerinde, doğayı ve çevreyi korumada, sporda, bando, koro ve mehteran bölüğünün moral ve motivasyon kapsamında katıldığı birçok yumuşak güç maksatlı faaliyetlerde de görev almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de yumuşak güç kapsamındaki görevlere uluslararası yükümlülükleri ve imkân kabiliyetleri çerçevesinde azami ölçüde iştirak etmektedir. Bu kapsamda TSK'nın 1950 yılında Kore'ye destek olunması ile başlayan serüveni Somali'den Gürcistan'a, Bosna Hersek'ten Afganistan'a, Kosova'dan Lübnan'a kadar birçok farklı ülkede farklı görevlerde bulunmasıyla devam etmektedir. TSK, hâlihazırda Afganistan'da 920, Kosova'da 368, Bosna Hersek'te 239 personel ile eğitim, yardım ve danışmanlık hizmeti gibi yumuşak güç kapsamındaki görevleri icra etmektedir. Bu çalışma, sert güç unsuru silahlı kuvvetlerin sadece sert güç kapsamındaki görevlerde değil, yumuşak güç kapsamındaki görevlerde de kullanıldığının farkındalığını ortaya koymak, söz konusu yumuşak güç kapsamlı görevlerini ve etkilerini TSK örneğinde incelemek, elde edilen sonuçlar neticesinde de Balkanlar özelinde bir model kurararak silahlı kuvvetlerin yumuşak güç değerini niceliksel olarak bulmak amacıyla hazırlanmıştır. Sosyal bilimlerle mühendislik bilimlerinin buluşmasını sağlayarak silahlı kuvvetlerin yumuşak güç değerinin sayısallaştırıldığı bu çalışma, silahlı kuvvetlerin yumuşak güç endeksini tespit etmesi açısından alanında bir ilk olma özelliği de taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The changes and developments, particularly after the cold war, caused an evolution in the use and purposes of the armed forces. Only the peace operations conducted by the UN confirm the radical change in this trend. The UN Peace Force, since its foundation, has conducted 69 operations, 56 of which has been carried out after 1988, in other words in post-cold period. Likewise, the operations of NATO and other international organizations do not differ in this manner. The Armed Forces are not only employed in peace operations but also in humanitarian assistance operations like natural disaster aid, seach and rescue; in training and education; in transportation services, environmental protection; in moral support like sport activities, and military band. The Turkish Armed Forces (TAF), in a large scale, participate in soft power related tasks in accordance with her international obligations and capabilities. In this regard, her adventure, starting with Korea War in 1950, continues in Somalia, Georgia, Bosnia, Afghanistan, Kosovo, Lebanon and many other countries. The TAF, currently, carries out soft power related tasks like training, consultancy, aid etc. with 920 personnel in Afghanistan, 368 personnel in Kosovo, 239 personnel in Bosnia. This study aims to create an awareness on the trend of the use of armed forces in not only hard power but also in soft power operations; examine this in the TAF example with her Balkan experience; to suggest a model that puts forward a soft power index in a quantitative manner, which makes the study unique in its field of interest.