Preparation and characterization of graphene based nanocomposite electrodes and their electrochemical applications
Grafen temelli̇ nanokompozi̇t elektrotlarin hazırlanması, karakteri̇zasyonu ve elektroki̇myasal uygulamalari
  1. Tez No: 387226
  2. Yazar: MÜGE ŞATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Metal nano parçacıkların grafen, karbon nano tüp, iletken polimerler ve bunların karışımlarından oluşan kompozit elektrot yüzeylerinin elektrokimyasal yöntemlerle kontrollü bir şekilde oluşturulması konusunda giderek artan sayıda çalışma yapılmaktadır. Üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk kısmında metal nanoparçacıklar ile modifiye edilmiş grafen oksit (GO) kaplı elektrotlar hazırlanarak metanolün elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. GO kaplı elektrot üzerine Au-Pt bimetalik nanoparçacıklar oluşturulmuştur. Pt-Au-GO/GC elektrot ile pik akımlarında artış gözlenmiştir. İkinci kısımda ise metal nanoparçacıklar ile modifiye, poli-anilin (PANI) polimer film elektrotlar hazırlanarak, metanolün elektrokatalitik yükseltgenmesine olan etkileri incelenmiştir. Pt and Cu bimetalik nano parçacık modifiye polimer elektrot ile hem yüksek akım değerinde hem de daha negatif potansiyelde bir yükseltgenme piki elde edilmiştir. Son kısımda ise metal nanoparçacık ile modifiye PANI-MWCNT (çok duvarlı karbon nanotüp) kompozit elektrotlar hazırlanarak, katekolün elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. En yüksek katalitik etkinlik, Ni-MWCNT-PANI yüzeyinde birarada olduğu koşullarda saptanmıştır. Tüm polimer, grafen oksit ve çok duvarlı karbon nanotüp ile modifiye edilmiş elektrot yüzeyleri ve onların metal nano parçacık kaplı formları taramalı elektron mikroskopu, enerji dağılımlı X-ışını spekroskopisi, elektrokimyasal impedans spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
An effort has been made to control size and morphology of nanoparticles on graphene, carbon nano tube, conducting polymers and their composite based electrode surfaces generating and growing by electrochemical technique. In the first part of this thesis which consisted of three different sections, metal nano particles modified graphene oxide covered electrodes were prepared and their effect on electrochemical behaviour of methanol. Au-Pt nanoparticles were consisted of the GO/GCE surface. Pt-Au-GO/GCE indicated high catalytic effect for methanol. Second part of this thesis, metal nano particles modified poly-aniline (PANI) electrodes were prepared and their effect on methanol oxidation reaction was investigated. Cu-Pt nano particles modified polymer electrodes was obtained both higher the peak current and the negative oxidation potential for methanol.Finally poly (aniline)-MWCNT-MNP film modified electrodes were used for electrochemical reaction of catechol..The best catalytic activity towards electrochemical reaction of catechol was obtained with Ni-MWCNT-PANI/GCE. All polymer, graphene oxide and multi-walled carbon nanotube modified electrode surfaces were characterized by scanning electron microscopy, energy disperse x-ray spectroscopy and electrochemical impedance spectroscopy.