Etlik piliçlerde yem sınırlaması ile termoregülasyon ve kan leptin düzeyi arasındaki ilişkiler
Relationships among feed restriction, blood leptin levels and thermoregulation in broiler chickens
  1. Tez No: 387229
  2. Yazar: EHSAN KARIMIYAN KHAMSEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİŞAN SERVET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, etlik piliçlerde yem sınırlaması ile termoregülasyon ve serum leptin düzeyindeki değişimler arasında ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla 480 adet etlik civciv standart bakım-yönetim koşullarında yetiştirilmiş ve 34. gün 2 gruba ayrılarak, 1. grup kontrol olarak korunmuş, 2. gruptakiler ise 34-37 günler arasında 10.00-16.00 saatleri arasında 33±1°C sıcaklığa maruz bırakılmışlardır. Her gruptaki piliçler tekrar 2 gruba ayrılmış, yarısı serbest yemlenirken, diğer yarısına ısı stresi sırasında yem sınırlaması uygulanmıştır. Deneme boyunca yem tüketimi, canlı ağırlık artışı ve ölüm oranı ile serum leptin, T3, T4, glikoz ve trigliserit düzeyi ile rektal sıcaklıklar incelenmiştir. Deneme sonunda da göğüs etinde besin madde düzeyi belirlenmiştir. Isı stresi altında yem tüketimi, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma gerilemiş, rektal sıcaklık ve ölüm oranı artmıştır. Isı stresi ve yem sınırlaması altında serum T3, glikoz ve trigliserit gerilemiş, yemleme programından bağımsız olarak ısı stresi altında T4 düzeyi kontrol grubuna göre artmıştır. Isı stresi altında karkas yağının, leptin düzeyinin artması ve aynı zamanda T3'ün gerilemesi, yem tüketiminin gerilmesini sağlayarak termoregülasyona yardımcı olmuştur. Bulgularımız, ısı stresi altında leptin düzeyinin yükselmesine rağmen, yem sınırlaması ile leptin düzeyinin artışının baskılandığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate relationships among feed restriction, serum leptin concentrations and thermoregulation in broilers. For this purpose, 480 day-old broiler chicks were reared under standard management conditions. At 34 day broilers were divided into 2 groups, first group was kept as control while broilers in the second group were exposed to heat stress (33±1°C) between 10:00-16:00 hours until 37 d. Chickens in each group were divided into two groups again; half of them were fed ad libitum, while feed was restricted for the other half during the heat stress. Food intake, body weight gain, mortality and serum leptin, T3, T4, glucose and triglyceride levels and rectal temperature were measured during the experiment. At the end of the experiment, breast meat nutrient composition was determined. Feed intake, body weight gain and feed conversion ratio decreased, while rectal temperature and mortality increased under heat stress. Under heat stress and feed restriction conditions, serum T3, glucose and triglyceride levels reduced. Regardless of the feed restriction, heat stress resulted in an increase in T4 levels compared to control group. An increase in relative carcass fat and serum leptin levels and a decrease in serum T3 levels helped to improve thermoregulation, consequently. Our results showed that although leptin concentration increased under heat stress, feed restriction during heat stress suppressed this increase.