Garnet esaslı manyetik sıvı üretilmesi, manyeto-optik özelliklerinin incelenmesi
Production of Garnet based magneti̇c fluid, investigation of the magneto-optic properties
- Tez No: 387248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, manyetik sıvı üretiminde kullanılacak olan nadir toprak elementlerinden Seryum ve Bizmut ile katkılandırılmış İtriyum-Demir-Garnet (YIG, Y3Fe5O12) nano parçacıkları sol-jel ve ortak çöktürme metodu kullanılarak farklı sıcaklıklarda ve pH değerlerinde üretildi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Hazırlanan çözeltiler 800–1400oC sıcaklık aralığında tavlama ile garnet faz oluşumları gözlendi. Nano tozların üretim aşamasındaki ve sonrasında mikroyapısal ve manyetik özellikleri XRD, VSM, SEM cihazlarıyla incelendi. Üretilen manyetik sıvıların manyeto-optik özellikleri kurulan 0.5o hassasiyetle Faraday açısı ölçebilen, polarizasyon değişimine dayalı manyeto-optik (MO) ölçüm sistemi ile incelendi. Faraday açısı için teorik hesaplamalar yapıldı ve deneysel sonuçlarla kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
In this study, YIG (Yttrium-Iron-Garnet, Y3Fe5O12) doped with rare earth elements Cerium and Bismuth were produced by using sol-gel and co-precipitation methods for different pH values and temperatures. The prepared solutions were annealed in the temperature range of 800–1400oC and forming garnet phases was observed. Microstructural and magnetic properties of nano powders during and after the fabrication process characterized by using XRD, VSM and SEM. The magneto-optic properties of the obtained magnetic fluid were observed via designed magneto-optical (MO) measurement system, which measure Faraday rotations with 0.5o sensitivity. Faraday rotations were calculated theoretically and compared with the experimental MO results.