Fonksi̇yonel manyeti̇k nanoparçacIklarin üreti̇mi̇ ve karakteri̇zasyonu
Production and characterizaton of functional magnetic nanoparticles
  1. Tez No: 387250
  2. Yazar: SERTAÇ YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada ortak çöktürtme metodu kullanarak Minitab istatistiksel analiz programından faydalanılarak girilen başlangıç koşulları değişken sayısına (pH ve Sıcaklık) bağlı olarak üretim koşullarının senteze etkileri incelenmeştir. Sonraki adımlarda üretilen ve karakterize edilen nano parçacıkların fonksiyonel hale getirilerek manyeto-optik ve biyomedikal çalışmalara uygun hale getirilmiştir. Bu çalışmanın merkezinde manyetik alana duyarlı fonksiyonel nano parçacıkların sentezlenmesi bulunmaktadır. Üretilen nano parçacıkların yapısal, boyut dağılımı ve manyetik özellikleri, X-ışınları difraksiyonu (XRD), Dynamic Light Scattering (DLS), Vibrating Sample Magnetometer (VSM) cihazları ve Lineer dikroizm ölçüm sistemi kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, according to Minitab statistical software, using the method of Co-precipitation by changing the initial conditions (pH and temperature) to investigate the effects of processing conditions on the synthesis. The next steps, synthesized and characterized nano particles will be made available by being functional for magneto-optic and biomedical application. In this thesis focus on magnetic-sensitive functional magnetic nanoparticle. To determine structural, size distribution and magnetic properties of the produced nanoparticles characterized by using X-ray diffraction (XRD), Dynamic Light Scattering (DLS), Vibrating Sample Magnetometer (VSM) and Linear dikroism measurement setup.