Yerel topluluğun bilgiye ulaşmasında halk kütüphanelerine erişebilirliğin rolü: kocaeli büyükşehir belediyesi halk kütüphanesi örneği
The role of public libraries in local community's accessing to information: The case of public library of Kocaeli metropolitan municipality
  1. Tez No: 387284
  2. Yazar: KENAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KURTULUŞ AYDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yeni bilgi teknolojileri ve farklı bilgi edinme yöntemleri karşısında var olma savaşı veren halk kütüphaneleri sistemsel ve yapısal değişimler ile ayakta kalabilmektedir. Kullanıcılarına sunduğu imkânlarla etkinliğini sürdürebilmeli ve çağdaş yaklaşımlardan uzak kalmamalıdır. Dolayısıyla, halk kütüphanelerinin modernize edilmesi ve farklı birçok etkinlik ile cazip hale getirilmesi devamlılığı için hayatidir. Halk kütüphaneleri, merkezde ve yerelde misyonunu devam ettirmesi için tarafsızlığını ve demokratik yapısını koruması gerekir. Engelli engelsiz ayırt etmeden, dil, din, ırk, milliyet farkı gözetmeden tüm yurttaşlara hizmet vermesi hem ülke refahı açısından hem de kendi devamlılığı açısından yarar sağlayabilir. Bu bağlamda, bu tez çalışması yerel topluluğun bilgiye ulaşmasında erişebilirlik faktörünün içsel ve dışsal önemine vurgu yaparak, kullanıcı profili, kullanım etkinliği ve diğer unsurlar anket yöntemiyle kullanıcıya ve halka sorularak somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public libraries which struggle to survive due to modern information technologies and different ways of accessing information can survive by means of changes concerning their structure and system. They must carry on their efficiency by means of opportunities they offer to their users, and they must not keep away from modern approaches. Therefore, it is vital for survival of public libraries that they are modernized and rendered attractive by means of many different activities. Public libraries must sustain their impartiality and democratic structure both on central and local levels in order to carry on their mission. That fact that they offer services to all citizens without discriminating them on the grounds of their being able-bodied, disabled, and their religion, language, race and nationality would be advantageous both for their survival and for the welfare of the country. In this regard, this thesis study underlines internal and external significance of accessibility factor in order for local community to access to information and thereby it materializes user profile, usage efficiency and other factors through asking them to users and to the public by means of survey method.