Gecekondu dönüşüm projelerinin barınma hakkı bağlamında değerlendirilmesi: Çamlıtepe (Derbent) örneği
Slum in the context of the right to housing projects evaluation of transformation: Çamlıtepe (Derbent) example
- Tez No: 387285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ülkemizde gecekondu alanlarının gelişimi tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde üretilen politikalar ve yasal düzenlemeler sonucunda bu alanlar günümüzde ülke çapında kentlerin en önemli ortak sorunlarından biri halini almıştır. Öncelikle bu çalışmada barınma hakkı kavramının ortaya çıkışı ve tarihsel süreç içerisindeki değişimi incelenmiş olup günümüzde gecekondu alanları, kentsel dönüşüm projeleri ve barınma hakkı kavramı arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak da gecekondu sorununun çözümüne yönelik günümüzde en etkin uygulama aracı olarak kabul edilen kentsel dönüşüm projelerinin hazırlanma ve uygulanma aşamalarında belirleyici olan kriterler incelenmiş olup barınma hakkı kavramının bu kriterler içerisinde konumunun ne olduğu ve ne olması gerektiği Çamlıtepe (Derbent) Mahallesi dönüşüm projesi özelinde ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Slum areas have turned into huge problem to be dealt with immediately due to legal regulation shortcomings and populist polices over years in Turkey. Nowadays shanty settlements in the slum areas are a common problem in most of the cities. In this study, firstly the right to housing consept is discussed in a conceptual framework and historical context. Then the relationship among slum areas, urban renewal and the right to housing is presented. Lastly, some criteria essential for preparing and implementing urban renewal projects are examined in order to manifest the right to housing in the context of the urban renewal project at Çamlıtepe (Derbent) neighborhood.