Habibler Arnavutköy yolu peyzajının ulaşım yönünden irdelenmesi
Investigation of road transport landscape Habi̇bler-Arnavutköy
- Tez No: 387283
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanların dünyayı kendi kullanış ve günlük aktivitelerine uygun biçime getirme amacı içinde, çevre üzerinde en fazla etkili olan mühendislik yapıları ise karayollarıdır. Bütün dünyada bir ağ oluşturan karayolları, yol boyunca geçtikleri peyzajı ikiye bölen planlama unsurları oldukları kadar, peyzajla bütünleşen unsurlarda da bulundurmaktadırlar. Çalışmanın birinci bölümünde karayolları peyzaj planlaması kavramsal çerçeve ele alınmış, çalışmanın ikinci bölümünde yol ağaçlandırmalarında planlama ve tasarım tekniklerinin açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yol bitkilendirme esasları ele alınmış, çalışmanın dördüncü bölümünde karayolu yeşil alan çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Habibler-Arnavutköy yolu peyzajının ulaşım yönünden irdelenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın konusu Habibler-Arnavutköy yolu peyzajının ulaşım planlama ve tasarım tekniği bakımından incelemedir. Çalışmanın amacı, Habibler-Arnavutköy Yolu üzerindeki peyzaj düzenleme çalışmalarında, bitki türü seçimindeki, bitkisel tasarımlardaki ve uygulamadaki olumlu ve olumsuz açıdan irdelenerek peyzaj planlama kriterlerine göre çözüm önerileri getirilmesi, doğru şekilde bakımının yapılması faydaları ve önemini ortaya koymaktır. Çalışmanın yöntemi kavramlar ve tanımlar açıklamaları için yerli ve yabancı kaynakların geniş çapta litaratür taraması yapılarak kavramlar açıklanmış, Habibler-Arnavutköy Yolu üzerindeki peyzaj düzenleme çalışmaları ele alınmış, önceki bölümlerde açıklanan kavramlar neticesinde olumlu yada olumsuz yönleri ile araştırılıp bu tez çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
People have the aim of suiting to the world for thier own usage and daily activities, Highways is the greatest impact on enviroment as an engineering structures. Forming a link of highways all over the world, as far as they are the planing elements to divide the landscape along the road, they enclose the elements which integrated landscape. In the first part of the study, The conceptual framework highways landscape planning was handled and in the second part of the study, the planing and design techniques in road afforestation were explained. In the third part of the study, the rules of road vegetation was evaluated and in the fourth part of the study, green field in highways works was included. In the last part of the study, Habibler-Arnavutköy road's landscape was examined in terms of transportation. In this context, the concept of the work is the investigation of the transportation and the design work of Habibler- Arnavutköy way landscape. The purpose of the work is to offer solutions according to the criterias of landscaping planning by considering the positive and negative sides in terms of plant species selection and herbal designs for the work in Habibler- Arnavutköy landscaping design. The other purpose is to maintain the design well and express its benefits and importance. The strategy of the work has been stated by searching the native and foreign sources? literature deeply for the concepts and descriptions. The landscaping design work has been taken into consideration. Finally, this thesis has been conducted after searching the positive and negative sides considering the concepts that were explained in the previous sections.