Farklı azot kaynakları ve dozları ile farklı dozlarda çinko uygulamasının mısır bitkisinin gelişme, bileşim ve kuru madde üretimine etkisi
  1. Tez No: 38729
  2. Yazar: MUTLU CANATAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZ Bu çalışmada farklı azot kaynakları ve dozları İle birlikte uygulanan farklı çinko dozlarının ve kombinasyonlarının bitki gelişmesi ve bileşimi Üzerine etkileri bir saksı denemesi ile araştırılmıştır. Araştırma verilerine göre, azot kaynakları, azotun artan dozları ile farklı çinko dozları ve bunların kombinasyonları bitkinin gb'vde ve kök kurumadde miktarları ile bitki boyu ve yaprak sayısını artırmıştır. Ayrıca, azot kaynakları ve dozları ile farklı çinko dozları bitkinin azot, çinko ve fosfor kapsamlarının artmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
AHSTKAOT VI In t iı i s ıvııi'k, influences of different sources and rates of fertilizer nitrogen, and various rates of fertilizer zinc anil their combinations on growth and composition of young corn seedling with a pot experiment were studied. Tin* results obtained indicate that the sources and increasing rates of nitrogen and zinc and their combinations caused an increase in the amounts of stem and root drymat t ers and in the height of plants and in the number of leaves. In addition, the sources and increasing rates of nitrogen used and rates of zinc resulted in increases of total N, P and Zn in plant composition.