Farklı kalsiyum hidroksit dozları ile yetiştirilmiş domates fidelerinin farklı azot kaynakları ile gübrelenmesinin verim ve verim özelliklerinin üzerine etkisi
Determining the effects on yield and yield characteristics of tomatoes fertilized with different doses of nitrogen fertilizers and different calcium hydroxide doses at the seedling stage
  1. Tez No: 520321
  2. Yazar: CANER GELMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkemizde olduğu gibi Çanakkale ilinin sebze üretiminin çok önemli bir kısmını domates üretimi oluşturmaktadır. Domates fidelerinin farklı dozlarda kalsiyum elementi verilen ortamlarda yetiştirildikten sonra, farklı azot kaynakları ile gübrelenerek verim ve verim özelliklerini izlemek amacı ile bu deneme yürütülmüştür. Böylece, bölge ekonomisi için önemli bir yere sahip olan domates yetiştiriciliğine ekonomik olarak katkıda bulunma çabası verilmiştir. Denemenin birinci aşamasında; tohum torfuna kalsiyum hidroksit kaynaklı 4 farklı Ca dozu (0, 100, 200 ve 300 g/m2) uygulanarak fideler elde edilmiştir. Denemenin ikinci aşamasında; fideler saksılara şaşırtılmış, azot miktarları eşit olacak şekilde üst gübre olarak; amonyum nitrat (AN), kalsiyum nitrat (KN) ve üre gübreleri uygulanmıştır. Fide yetiştirme ortamına kalsiyum hidroksit verilerek yetiştirildiği bu denemede bitkilerin hiçbirinde çiçek burnu çürüklüğüne rastlanmamıştır. Bu duruma tohum ortamına verilen Ca(OH)2 maddesinin yanı sıra taban gübresi olarak kalsiyum amonyum nitrat gübresinin verilmesinin de katkıda bulunduğu kanısına varılmıştır. Ancak verim değerleri incelendiğinde fide yetiştirme ortamına Ca(OH)2 katılmasının verimde düşüşe neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is in our country, a very important part of Çanakkale vegetable production is tomato production. This study was carried out with the aim of monitoring the yield and yield characteristics of the tomato seedling after fertilization with different nitrogen sources after the different doses of calcium nutrients were grown in the given media. Thus, efforts have been made to contribute economically to tomato cultivation, which has an important place for the economy of the region. In the first phase of the experiment; seeds were subjected to 4 different Ca doses (0, 100, 200 and 300 g/m2) derived from calcium hydroxide. In the second phase of the experiment; seedling is supposed to be a plant in every pot. As top fertilizer; Ammonium nitrate (AN), calcium nitrate (CN) and urea fertilizers were applied at the same rate with equal nitrogen doses. In this experiment, in which the seedlings were grown by giving calcium hydroxide to the growing medium, none of the plants were found to have rot fungus. It has been concluded that Ca(OH)2 added to the seed medium as well as calcium ammonium nitrate fertilizer as a base fertilizer contribute to this situation. However, when the yield values were examined, it was determined that the addition of Ca(OH)2 to seedling growth medium generally resulted in a decrease in productivity.