Numerical and experimental investigations of heat transfer and fluid flow analyses of domestic ovens
Ev tipi fırınların ısı transferi ve akış analizlerinin sayısal ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 387305
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı evlerde sıklıkla kullanılan ev tipi fırınların ısı transferi ve akış karakteristiklerinin sayısal ve deneysel yöntemler kullanılarak incelenmesidir. Bunun için, ev tipi fırın ve bu fırının üzerindeki fan kanalı için iç hava hacimleri, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ve Isı Transferi (HADIT) kullanılarak modellenmiş ve analizler gerçekleştirilmiştir. Sayısal sonuçlar deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlar kullanılarak doğrulanmıştır. İncelemelerde kararlı rejim ve zamana bağlı analizler kullanılmıştır. Fırın gerçek çalışma şartının benzetimi için program dışı çalışan bir FORTRAN kodu kullanılmıştır. Böylece, fırın içindeki sıcaklık ve akış dağılımları tahmin edilebilmiştir. Bu çalışmanın başarısı ev tipi fırınların ısı ve akış transferi karakteristiklerini inceleyecek bir yöntem geliştirmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the heat transfer and fluid flow mechanics of domestic ovens which are used commonly at households, using numerical and experimental methods. Thus, interior air volume of a domestic oven and this oven's upper fan unit were modeled using the Computational Fluid Dynamic and Heat Transfer (CFDHT) method and analyses were made. The numerical results were validated by comparing with the results obtained from the experimental study. Both steady state and transient analysis have been completed for the investigations. To simulate the real working conditions of the oven an external FORTRAN code has been used in the transient analysis. So, it was possible to predict the temperature and flow distributions in the oven cavity. The success of this study is to develop an investigation method of heat transfer and fluid flow characteristics for domestic ovens.