Zırhlı araçlarda parçalanma (spall) etkisini önleyecek kompozit yapının tasarımı ve üretimi
Design and production of composite structure to prevent the efeect of spall in armored vehicles
- Tez No: 387304
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, zırhlı araçlarda balistik saldırı sonucunda meydana gelen saçılma etkisini durdurmak veya saçılma etkisini azaltmaya yönelik kompozit yapı tasarımı ve üretimi deneysel ve nümerik çalışmalarla araştırılmıştır. Çalışmalarda öncelikle kimyasal enerjili mühimmat testleri ile saçılma özellikleri belirlenmiş daha sonra kimyasal enerjili mühimmat testleri sonlu elemanlar programlarıyla analiz edilmiş ve deneysel ve sayısal sonuçlar değerlendirilerek kompozit darbe test koşulları belirlenmiştir. Belirlenen koşullara karşı dirençli kompozit yapının tasarımı için ilk olarak farklı elyaf ve reçine tiplerinden üretilmiş kompozit malzemeler üzerinde çeşitli testler gerçekleştirilmiş ve hibrid kompozit yapılar tasarlanıp üretilmiştir. Son olarak üretilen kompozit malzemelere balistik testler uygulanarak balistik performansları araştırılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma reçine, fiber ve bağlantı tipinin kompozitin balistik performansına önemli etkisinin olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bu çalışmada çeşitli malzemelerin farklı avantajları ön plana çıkarılarak üretilecek hibrid kompozitlerin balistik performans yönünden daha başarılı sonuçlar vereceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, design and production of composite structure to prevent or reduce the effect of spall in armored vehicles caused by ballistic attack investigated experimentally and numerically. At first the spall properties of the armor found with high explosive ammunition tests. After that high explosive ammunition tests simulated with finite element method and according to numerical and experimental results composite impact testing conditions specified. Making a design of a composite resistant to these specified conditions, first of all, composite plates with different fibers and resins produced and subjected to various tests and the hybrid composite plates designed and produced. Lastly the ballistic tests performed and ballistic performance of these composites investigated. Finally this work showed that the resin, fiber and joint type has an important effect on composite ballistic performance. In addition, this work showed that hybrid composites which produced with taking different advantages of various materials have better ballistic performance.