Türkçe haber benzerliklerinin belirlenmesinde varlık isimlerinin hikaye bağlantı algılama görevinin başarımına etkisi
The impact of named entities on the performance of story link detection task using a turkish corpus of news items
- Tez No: 387352
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tez, Konu Tespit ve Takip (Topic Detection and Tracking - TDT) programında tanımlı Hikaye Bağlantı Algılama (Story Link Detection - SLD) görevinin Türkçe bir derlem üzerinde farklı benzerlik fonksiyonları ve bunların kombinasyonlarını Varlık İsimler üzerinde kullanılarak başarımının test edilmesini ve anma/duyarlık uygun değerlerini sağlayacak kombinasyonun bulunmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda, TDT içerisinde başarısı kanıtlanmış olan Vektör Uzayı Modeli (Vector Space Model) temel yöntem olarak kabul edildi ve bu yöntemle birlikte Varlık İsimlerinin (Named Entity) kullanılmasının başarım üzerindeki etkileri değerlendirildi. Tezde tanımlanan yöntemlerin test edilebilmesi için BilCOL-2005 derlemi haberlerde kim, nerede, ne zaman vs. gibi sorularına yanıt verecek varlık isimlerin sekiz farklı (kişi, konum, zaman, kurum, para, yüzde ve belirsiz) etiketlerle işaretlenerek kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to test the performance of the Story Link Detection (SLD) task as part of the Topic Detection and Tracking (TDT) program using different similarity functions and test their combinations performance on named entities, and find the one that provides the optimum precision/recall values. To do this, we used the Vector Space Model (VSM) as the main method which their performance is proven in TDT studies, and evaluate the impact of Named Entities on the VSM performance. In order to test the performance of methods, we used the BilCOL-2005 corpus after tagged named entites which were used to respond to who, where, when and etc questions with eight (who, where, when, organization, Money, percentage, date, unknown) different labels.