Seismic analysis and risk assessment of wind turbines
Rüzgâr türbinlerinin deprem çözümlemesi ve deprem riski değerlendirmesi
- Tez No: 387405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ LUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez kapsamında iki farklı rüzgâr türbininin deprem davranışı incelenmektedir. Türbinlerden ilki, daha önce üzerinde sarsma deneyleri gerçekleştirilmiş görece kısa bir rüzgâr türbinidir. Bu incelemenin temel amacı, sonlu elemanlar modelinin geçerliğini deney verileri ışığında değerlendirebilmektir. Sonlu elemanlar modeline rüzgâr kanatlarını eklemenin etkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıntılı modelin etkileri yapının yüksek modlarında kendini hissettirmektedir; bununla birlikte, bu durumda söz konusu frekanslar yapının deprem davranışını belirleyen kritik aralıkta bulunmamaktadır. Yapı daha sonra büyütülmüş deprem kayıtları etkisinde, zaman tanım alanında doğrusaldışı çözümleme ile incelenmiş ve göçme modları tespit edilmeye çalışılmıştır. Rüzgâr türbininin kulesinde alt uç yakınlarında burkulma gözlenmiştir. Ele alınan ikinci türbin, Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde çalışan modern bir rüzgâr türbinidir. Bu durumda var olan kütle dağılımı bilgisi gibi verilere dayanarak ayrıntılı bir sonlu elemanlar modeli kurulmuştur. Yapı, Los Angeles, California deprem topluluğu arasından seçilen deprem kayıtları etkisinde, zaman tanım alanında doğrusaldışı çözümleme ile incelenmiştir. Türbin kulesinin, duvar kalınlığının değiştiği bölge çevresinde burkulduğu gözlenmiştir; bununla birlikte, böylesi göçmelere yol açan deprem hareketleri oldukça şiddetlidir. Temel üst yüzeyinde hesaplanan taban momentleri dikkate değer olup, deprem yüklerinin tasarımda belirleyici olabilmesinin mümkün olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The seismic analyses of two different sizes of wind turbines are investigated in this thesis. The first turbine is a relatively short wind turbine previously subjected to a shake table test. The main objective of this part is to evaluate the accuracy of the finite element model based on the experimental results. Effects of adding the blades to the FEM are investigated. The effects of a detailed model are observed on higher natural frequencies of the structure; however, for this case, those frequencies do not fall into a critical range with regards to the tower's seismic response. The structure is then subjected to a magnified ground motion and nonlinear time history analysis is conducted in order to observe its failure modes. The wind turbine tower is observed to buckle in the vicinity of the lower joint of the tower. The second wind turbine is a modern wind turbine currently operating in one of the campuses of Bo\u{g}azi\c{c}i University. A detailed finite element model is constructed using available information such as the mass distribution. The structure is analyzed using nonlinear time history analyses under earthquakes selected from the Los Angeles, California earthquake suit. The turbine tower is observed to buckle around the areas where there is a thickness change in the wall thickness; however, the level of seismic motion that leads to such failures is significantly high. The base moment demands calculated on the surface of the foundation are significant, and there is a possibility that seismic loads may govern design.