Undrained seismic bearing capacity of surface strip foundations on cohesive slopes
Kohezyonlu şevlerin üzerindeki yüzeysel şerit temellerin drenajsız sismik taşıma gücü
  1. Tez No: 387404
  2. Yazar: MERT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda, temel mühendisliği alanı içinde yer alan drenajsız sismik taşıma gücü konusu ile ilgili detaylı çalışmalar yapılmıştır. Her nasılsa, drenajsız sismik taşıma gücü hesabı konusu hakkında kesin ve yeterli bir çözüm sunulmamıştır. Bu çalışmada, kohezif şevler üzerinde bulunan yüzeysel şerit temeller için drenajsız sismik taşıma gücü faktörü hesabında kullanılabilecek bir pratik ve efektif metot sunulmuştur. Sonlu Elemanlar Yöntemi kullanılarak, farklı zemin ve geometrik parametrelerin drenajsız sismik taşıma gücü faktörü üzerindeki etkisini araştırmak için PLAXIS Programında çok sayıda analiz yapılmıştır. Analizlerdeki model yalancı-statik problem olarak çözülmüştür. Tanımlanan model, sonuçları doğrudan ve önemli ölçüde etkileyebilecek farklı değişkenlere sahiptir. Bu değişkenler; yüzeysel temel ile şev köşesi arasındaki uzaklık, şev yüksekliği, şev açısı, zemin özellikleri ve ivme katsayısıdır. Farklı kıvam durumlarına sahip, dört drenajsız zemin malzemesi, drenajsız Mohr - Coulomb modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Elde edilen PLAXIS nümerik sonuçları kullanılarak; tasarım grafikleri ve gerekli denklemler geliştirilmiştir. Ayrıca, yüzeysel şerit temellerin sismik taşıma gücü problemi için izin verilebilir sınır durumlarının tanımlanması için grafikler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, some comprehensive research studies have focused on the issue of the undrained seismic bearing capacity in the field of the foundation engineering. However, there is no complete and sufficient solution for calculating the magnitude of the undrained seismic bearing capacity. In this study, a practical and effective method was presented for the calculation of undrained seismic bearing capacity factor for surficial strip foundations on cohesive slopes. Using Finite Element Method, numerous analyses were performed in PLAXIS to investigate the influence of different soil and geometrical parameters on undrained seismic bearing capacity factor. In the analyses, the model was solved as a pseudo-static problem. The considered model has several variables which are possible to influence the numerical results. These variables are the distance between the footing and the slope edge, slope angle, crest height, soil properties and horizontal seismic acceleration coefficient. Using undrained Mohr-Coulomb type of constitutive model in PLAXIS, four different undrained material sets which have different consistency values were defined. Utilizing PLAXIS numerical results obtained; design charts and necessary equations were developed. In addition, charts were developed for identifying the limits of permissible states for the seismic bearing capacity problem of surficial strip foundations.