Difunctional monomeric and polymeric photoinitiators: synthesis and photopolymerization behaviors
İki fonksiyonlu monomerik ve polimerik fotobaşlatıcılar: sentezleri ve fotopolimerleşme davranışları
- Tez No: 387415
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yan zincirinde iki tane I. Tip ya da II. Tip fotobaşlatıcı grupları içeren ilk metakrilat monomerleri (PI1, PI2 ve PI3) 2-(klorometil)akriloil klorürün 4-hidroksibenzofenon, 4-hidroksiasetofenon veya 2-hidroksi-1-[4-(2-hidroksietoksi)fenil]-2-metil-1-propanon (Irgacure 2959) ile reaksiyonlarından sentezlendi ve polimerleştirilerek polimerik fotobaşlatıcılar (PPI1, PPI2 ve PPI3) elde edildi. Fotobaşlatıcı PI1, N, N- dimetilaminoetil metakrilat (DMAEM) ile de kopolimerleştirilerek yapısında amin eş başlatıcısı bulunduran polimerin fotobaşlatıcı etkinliği incelendi. Sentezlenen fotobaşlatıcıların 1,6-hekzandiol diakrilat (HDDA)'ı fotobaşlatma etkinlikleri asetofenon (AP), benzofenon (BP) ve Irgacure 2959 ile birlikte foto diferansiyel taramalı kalorimetre kullanılarak incelendi ve kinetik parametreler fotobaşlatıcı sistemlerin yapılarıyla ilişkililendirildi. Sentezlenen fotobaşlatıcılar küçük molekül ticari benzerlerine göre farklı fotobaşlatma etkinlikleri gösterdi. Benzofenon içeren fotobaşlatıcıların, PI1, PPI1 ve PPI(PI1-co-DMAEM), BP'a göre çok daha reaktif olduğu bulundu. Bu fotobaşlatıcılar iki fonsiyonlu yapılarından dolayı, tek fonksiyonlu monomerler ile bile çapraz bağlı kopolimerler (PI3 için ispatlanmıştır) verebilir.
Özet (Çeviri)
The first methacrylate monomers with two Type I or Type II side-chain photoinitiating groups (PI1, PI2 and PI3) have been synthesized from reactions of 2-(chloromethyl)acryloyl chloride and 4-hyroxybenzophenone, 4-hydroxyacetophenone or 2-hydroxy-1-[4-(2-hydroxyethoxy)phenyl]-2-methyl-1-propanone (Irgacure 2959) and polymerized to give the corresponding polymeric photoinitiators (PPI1, PPI2 and PPI3). The photoinitiator PI1 has also been copolymerized with N,N-dimethylaminoethyl methacrylate (DMAEM) to investigate the photoinitiation efficiency of the resulting polymer featuring built-in amine coinitiator. The photoinitiating activities of the synthesized photoinitiators together with acetophenone (AP), benzophenone (BP) and Irgacure 2959 were investigated in the photopolymerizations of hexane-1,6-diol diacrylate (HDDA) using photodifferential scanning calorimeter and the kinetic parameters have been correlated with the structures of the photoinitiating systems. The results show different photoinitiating activities compared to small molecule commercial analogs: BP-based photoinitiators, PI1, PPI1 and PPI(PI1-co-DMAEM), were found to be particularly efficient compared to BP. The difunctional nature of these photoinitiators suggests the possibility (demonstrated for PI3) of synthesizing crosslinked copolymers even with monofunctional monomers.