Adsorption cooling cycle with/without heat and mass recovery enhancements
Adsorpsiyonlu soğutma çevriminde ısı ve kütle geri kazanımı
- Tez No: 387421
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında birbirine zıt şekilde çalışan iki yataklı bir adsorpsiyonlu soğutma sistemi, buharlaştırıcı ve gaz soğutucu modellenmiştir. Model, ısı ve kütle transfer denklemleri kullanılarak kurulmuştur. Adsorban yatak sıcaklıklığı her noktada eşit fakat zamana bağlı değişken olarak Euler nümerik çözüm yöntemiyle hesaplanmıştır. Çevrim süresi adsorban yataklarının zıt proseslerde çalıştığı fazlara bölünmüştür. Her bir fazdaki sıcaklık ve adsorbat konsantrasyon değişimi elde edilmiş ve soğutma sisteminin performansı SCP ve COP cinsinden ifade edilmiştir. Daha sonra, sorpsiyon ve sabit konsantrasyonda ısı transfer prosesleri arasına bir ısı kazanım prosesi eklenmiş, bu prosesin süresinin COP ve SCP üzerine etkisi gösterilmiştir. Isı kazanım prosesinin sadece COP açısından iyileştirme sağladığı fakat SCP üzerine pozitif etkisi olmadığı doğrulanmış ve SCP iyileştirmesini saglamak icin ısı kazanım prosesi öncesine kütle kazanım prosesi eklenmiştir. Kütle kazanım prosesinde farklı buharlaşma sıcaklıklarında geri kazanılabilecek soğutucu akışkan kütleleri hesaplanmıştır. Isı ve kütle kazanımının her bir prosesteki sıcaklık ve konsantrasyona etkisi basınç-sıcaklık-konsantrasyon grafikleri ile gösterilmiştir. Son olarak ısı kaynağı sıcaklığı, buharlaştırma sıcaklığı ve adsorban kütlesinin sistem performansına etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study an adsorption cooling system containing two adsorption beds that operate conversely, an evaporator and a gas cooler is modeled. The model is constructed based on heat and mass transfer equations. The temperature in the bed is considered uniform and the numerical model is developed with time dependent Euler's explicit numerical solution method. The cycle time is divided into phases where the adsorption beds operate at converse processes. The temperature and concentration variation at each phase is obtained and the performance of the cooling system is stated in terms of SCP and COP. For simple cycle, performances of two different adsorption pairs (MAXSORB-III/CO2 and ACF-20/CO2) are investigated. MAXSORB-III is chosen to be operated in recovery cycles since it has better adsorption performance than ACF-20 according to simple bed analyzes. Heat transfer enhancement is included into model by adding heat recovery phases between sorption and isosteric processes. The duration of heat recovery process is determined by comparing the influence on performance indicators COP and SCP. Heat recovery enhances the performance in terms of COP but does not have any influence on SCP. To improve SCP, mass recovery process is involved before the heat recovery process until the bed pressures are equalized. It is shown that the amount of mass that can be recovered, is dependent on evaporation temperature at constant desorption pressure. Simple, heat recovery and mass & heat recovery cycle pressure-temperature-concentration diagrams obtained to show the effect of enhancements on temperature and concentration at each process. Finally the effect of hot source temperature and evaporation temperature and adsorbent mass amount is shown at each type of cycles.