Experimental and numerical study of the tool-part interaction in autoclaved composite parts
Otoklav ile üretilen parçalarda kalıp parça etkileşiminin deneysel ve numerik çalışmalar ile incelenmesi
  1. Tez No: 387422
  2. Yazar: ONUR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BÜLENT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sürekli elyaf takviyeli kompozit parçaları geometrik çarpılmalar olmadan üretebilmek mümkün değildir. Bu çalışmanın amacı kompozit parça imalatı sırasında kalıp-parça etkileşiminin çarpılmalar üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Kompozit parçaların çarpılmalarının numerik olarak tahmin edilebilmesi için belli parça geometrileri ve serim konfigürasyonları için temel bir Sonlu Eleman Modeli geliştirilmiştir. Oluşturulan 3 adımlı sonlu eleman modeline malzemenin akışkan, lastiksi ve camsı hallerinin özellikleri entegre edilmiştir. Düz ve iki eksende ters eğimli parçalar üretilmiş, bu parçaların çarpılmaları ölçülmüş ve numerik çalışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Çarpılmaların karşılaştırılmasına ek olarak, kalıp-parça etkileşiminin yalıtılmış etkisinin görülebilmesi için parça ve kalıp arası etkileşim deneysel olarak ölçülmüştür. Çarpılmalara ilişkin nümerik tahminler ölçülen çarpılmalar ile karşılaştırılmış ve aradaki farkların nedenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fibre reinforced composite materials cannot be manufactured without any geometric distortions. The aim of this study is to investigate the effect of tool-part interaction on shape distortions in composite manufacturing. A basic Finite Element Model for the chosen geometry and stacking sequences was developed to predict numerically the actual distortion of composite parts. Three step model was implemented to take into account three different states of resin, namely viscous, rubbery and glassy properties. Composite parts in flat and double curvature geometries were manufactured and distortions were measured to compare with the numerical results. In addition to the comparison of distortion between numerical and experimental studies, tool-part interaction was measured experimentally in order to examine the isolated effect of tool part-interaction. The shape distortion measurements were compared with the numerical predictions and the discrepancies were discussed.