Design of multi-axial load cell to measure the forces and moments acting on engine mounts
Motor yatağına etkiyen kuvvetleri ve momentleri ölçen çok-yönlü bir yük hücresi tasarımı
  1. Tez No: 387420
  2. Yazar: KAVEH SHAHİDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BÜLENT ERSOY, Lecturer UMUD ESAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Üç Kuvvet ve üç moment bileşenlerinin her birini ölçebilecek yeni bir yük hücresi tasarımı ve imalat gerçekleştirilmiştir. Gerinim ölçerler yüksek gerilime uğramış bölgelere uygun bir biçimde yerleştirilmiştir. Yük hücresinin mekanik davranışı, belli teknik şartnamelere odaklanılarak hızlı bir ön tasarıma imkan sağlayan, Sonlu Elemanlar Yöntemi ile tanımlanmıştır. Yük hücresinin son elastik eleman geometrisini elde etmek için birçok farkl geometri göz önüne alınmış ve gereken gerinme ve gerilme değerlerini karşılayıp karşılamadıkları analiz edilmiştir. Hem basit, hem de geniş bir dinamik yük aralığındaki çok-eksenli yükleri hassas bir biçimde ölçebilecek yük hücresi yüksek hassasiyette ölçüm yapabilmekte, her bir ekseni çok yüksek düzeyde ayrışmış, çok düşük çapran etkileşime sahip bir şekilde ölçebilmektedir. Aynı zamanda hassas ve etkin bir denge kalibrasyon sistemi tasarlanmış ve imal edilmiştir. Yük hücresi bir aracın motor takozlarına gelen kuvvetler ölçmek icin başaralı bir şekilde kullanılmıştır. Bir yük hücresi elde etmek için önerilen tasarım seçeneklerine yorulma dayanımı ve hata analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A new load cell has been designed and manufactured which is able to measure the three components of force and three components of moment. Strain gages are conveniently located on highly stressed areas. The mechanical behavior of the load cell is described by means of Finite Element Method that allow a quick preliminary design focused on the given technical specifi cations. In order to obtain the final elastic element geometry, several di fferent geometries have been considered for application and analyzed whether if they satisfy strain and stress requirements. Fatigue strength analysis and error analysis of the proposed design alternatives have been carried out in order to provide a load cell which is both simple and is capable of sensitively measuring multi-axial loads along a wide dynamic range of load levels. The load cell has a high accuracy reading capability with a very high degree of decoupling between readings along the respective axes, with a low cross-talk. An accurate, efficient balance calibration system is also designed and manufactured. The load cell is then used successfully in a vehicle to measure the loads acting on engine mounts.