Effects of ground motion selection on seismic response of buildings
Deprem kayıt seçimlerinin binaların sismik davranışları üzerindeki etkisi
- Tez No: 387492
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada farklı deprem şartnamelerine göre yapılan yer hareketi seçimi ve ölçeklendirmesinin bina tasarımına etkileri incelenmiştir. Ayrıca, deprem kodlarında belirlenmiş olan ölçeklendirme yöntemlerinin birbiri arasındaki farklılıkların daha iyi anlaşılabilmesi adına aynı ölçeklendirme yöntemi, her şartname için ayrı ayrı uygulanmıştır. Çerçeve sistemine sahip, sırasıyla 3, 4, 6 ve 8 katlı 4 betonarme bina modellenmiştir. Binaların kat adetlerinden de anlaşılabileceği gibi yer hareketi ölçeklendirmesinin az katlı ve orta katlı yapılar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Binalar modellenirken kullanılan malzeme sınıfları, yapısal eleman boyutlandırmaları ve aks açıklıkları Türkiye'de alışılagelmiş betonarme bina tasarımları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiştir. Yapısal elemanların donatıları TS-500'e göre hesaplanmıştır. Bu yapıların sonlu eleman analizlerinin yapılabilmesi adına boyutlu modelleri oluşturulmuş ve yer hareketi ölçeklendirmesi için gerekli olan, bina ana periyodu, hedef spektral değerler gibi bilgiler elde edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlarla birlikte her prosedüre göre, her bina ve her spektrum için yer hareketi kayıtları seçilmiş ve ölçeklendirilmiştir. TEC-07, ASCE/SEI 7-10 ve Eurocode-8 bu çalışmada kullanılan deprem şartnameleridir. Davranış spektrumu yöntemiyle ve zaman tanım alanında yapılan analizler bu standartlara göre uygulanmıştır. Yapılan bina analizlerinin sonuçları, az ve orta katlı betonarme çerçeve sistemli binalar için yer hareketi ölçeklendirmesinin etkileriyle ilgili bilgileri vermiştir. Bu çalışmada kullanılan tüm deprem şartnamelerinde yer hareketi ölçeklendirmesi için ciddi sınırlandırmalar bulunduğundan dolayı, zaman tanım alanında yapılan analizler, davranış spektrumu analizlerinden daha konservatif sonuçlar vermiştir. TEC-07 veya Eurocode-8 göre yapılan yer hareketi ölçeklendirmeleri, davranış spektrumu analizleri sonuçlarına ASCE/SEI 7-10'a göre yapılan ölçeklendirmelerden daha yakın analiz sonuçları vermiştir. Bina kat sayısı arttıkça zaman tanım alanında yapılan analizler ve davranış spektrumu analizleri birbirine daha yakın sonuçlar vermektedir. Bir başka deyişle, yapıların temel periyotları büyüdükçe, deprem analiz sonuçları birbirine benzemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of ground motion selection and scaling procedure given in different earthquake design codes were investigated. To observe differences between the scaling procedures defined in various seismic design codes, these procedures are applied employing the response spectra defined in these specifications. Four reinforced concrete moment resisting frame buildings were used in the analyses. These buildings have 3, 4, 6 and 8 stories. This way, effects of scaling on low-rise and mid-rise buildings were studied. Material properties, structural member dimensions and span lengths of buildings were selected by considering the properties of the constructed reinforced concrete buildings in Turkey. Reinforcement of these buildings were determined with respect to TS 500. Two dimensional finite element models of these buildings were developed and necessary information for scaling such as fundamental period was obtained. Then, ground motion sets were selected and scaled for each building and each spectrum according to each procedure employed. Scaling procedures used and compared in this study are based on TEC-07, ASCE/SEI 7-10 and Eurocode-8. According to these specifications both response spectrum and time history analyses of the structures were performed. The results of these analyses were used to evaluate the effect of ground motion scaling on seismic response of low- and mid-rise reinforced concrete moment resisting frame buildings. Due to the criteria on scaling of ground motion recordings in all earthquake design codes used in this research, time-history analyses yielded more conservative results than response spectrum analyses. Scaling according to TEC-07 or Eurocode-8 procedures gave closer results to response spectrum analyses as compared to scaling with respect to ASCE/SEI 7-10. The difference between time history analyses and response spectrum analyses diminishes as the number of story increases. In other words, as the fundamental period of the structure increases the results of response spectrum and time-history design procedures converge.