Soft ideal continuous functions
Esnek i̇deal sürekli̇ fonksi̇yonlar
- Tez No: 387523
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Klasik kümelerin bir genelleştirilmesi olan esnek kümeler yardımıyla tanımlanan esnek ideal açık ve yarı açık kümelerin özelliklerini ve fonksiyonların bazı esnek ideal sürekliliğini incelemeyi amaçlayan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde kullandığımız kavramlarla ilgili ön tanım ve teoremler verildi. İkinci bölümde esnek ideal kümeler, esnek ideal topolojik uzay ve esnek ideal sürekli fonksiyon ile ilgili yapılan ilk çalışmalar derlenmiştir. Son bölümde ise, esnek yarı ideal küme tanımı verilmiş ve temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca esnek topolojik uzaylar arasında tanımlı fonksiyonların yarı esnek ideal süreklilikleri tanımlanarak özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which aims to examine the properties of soft ideal open sets is defined with the aid of soft sets as a generalization of classic sets and some soft ideal continiuty of functions, consist of three sections. In the first section, preliminary definitions and theorems related to notions we used in this thesis have been given. In the second section, it has been complied the initial studies on soft ideal sets, soft ideal topological space, and soft ideal continuous function. In the last section, the definition of soft semi ideal set have been given and its basic properties have been investigated. Also, semi soft ideal continuity of functions which are defined between soft topological spaces have been defined and its properties have been researched.