CERN-LHC'de indüklenmiş foton reaksiyonlarıyla fermiyonların çeşni değişim süreçlerinin incelenmesi
Fermion flavour-changing with induced photon reactions investigate at the LHC
- Tez No: 387524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH CEM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında temel parçacıklar ve temel parçacıklar arasındaki etkileşmeler hakkında bilgi verilerek, Standart Model genel hatlarıyla tartışılmıştır. Ayrıca en ağır kütleli ve yeni fiziğe en duyarlı fermiyonu olan top kuarkın nötral akım çeşni değişim süreci incelenmiştir. Top kuarkın bu türlü çeşni değişim süreçleri şu an fiziğin en geçerli teorisi olan Standart Model tarafından ağaç seviyesinde yasaklanmıştır. Bununla birlikte, Standart Model ötesi teoriler bu tür fermiyon çeşni değişim süreçlerinin mümkün olabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda tez kapsamında günümüzün en büyük laboratuvarı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) fermiyon değişim süreçlerinin foton-foton etkileşme süreçleri Standart Model ötesi yeni fizik kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is given informations about elemantary particles and the interaction of the elemantary particles. Then, Standard Model is discussed generally. In addition to this, the process of top quark's flavour-changing neutral current (FCNC) which is the heaviest mass and the most sensitive fermion of the new physics is examined. But such kind of flavour-changing interactions of top quark is forbidden by standart model which is the most acceptable theory of physics. However, FCNC proceses may possible beyond the Standard Model theories. In this context, fermion flavour-changing interactions is examined by using the photon- photon interaction in large hadron collider which is the biggest laboratuary of the day.