Termal püskürtme yöntemi ile üretilmiş kompozit esaslı kaplamalar ve karakterizasyonu
Thermal spray coating method based composite manufactured and characterization
- Tez No: 387535
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada HVOF ile paslanmaz çelik altlık üzerine kaplanan WC-Co alaşımlı kaplamanın aşınma performansı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda önce aşınma cihazı tasarımı yapılmış ve imalat gerçekleştirilmiştir. Sonraki aşamada bu cihaz kullanılarak üretilen kaplamamaların Ball-on-flat aşınma deneyleri Al2O3 bilye ile farklı yük ve aşınma mesafelerinde yapılmıştır. Daha sonra optik mikroskop ve SEM-EDS ile hem üretilen kaplamalar hem de aşınma yüzeyleri yapısal olarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wear performance of WC-Co alloy coatings by HVOF coating on stainless steel substrate were determined. In this context before abrasion device has been designing and manufacturing were carried out. Sonraki aşamada bu cihaz kullanılarak üretilen kaplamamaların Ball-on-flat aşınma deneyleri Al2O3 bilye ile farklı yük ve aşınma mesafelerinde yapılmıştır. Then by optical microscope and SEM- EDS and the coatings produced with both wear surfaces were characterized structurally.