Karmuç çayı su kalitesinin izlenmesi
Monitoring water quality of Karmuç stream
  1. Tez No: 387540
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ DEMİREL, YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DURMAZ BEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; Bitlis İline bağlı, Ahlat İlçe sınırları içerisinde bulunan Nazik Gölünden çıkan, güzergahı üzerinde evsel tarımsal ve endüstriyel kirleticileri bünyesinde toplayarak Van gölüne ulaşan Karmuç Çayı üzerinde fiziksel konumları ve kirlilik baskısı oluşturan etmenlerdeki farklılıklara göre 4 farklı istasyon seçilmiştir. Van Gölü ise 5. İstasyon olarak seçilmiştir. İlk dört istasyon sırasıyla; Nazik Gölü çıkışı (1. İstasyon), Kınalıkoç Köyü (2. İstasyon), Karmuç Çayı (3. İstasyon), Van Gölü girişidir. (4. İstasyon). 2013 yılı buharlaşmanın en fazla olduğu haziran, temmuz, ağustos aylarında noktasal ve anlık olarak yüzey suyu örnekleri alınmıştır. Örneklerde sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen (ÇO),biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ), kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), elektriksel iletkenlik (Eİ), askıda katı madde (AKM), bakır (Cu), demir (Fe), mangan (Mn), alüminyum (Al), kurşun (Pb), toplam kjeldahl-azotu, toplam fosfor (TP) derişimlerine bakılmış ve ulusal su kalite standartlarına göre kıyaslama yapılmıştır. Çalışma sonucunda pH, sıcaklık ve Fe derişimi tüm istasyonlarda yüksek kaliteli su sınıfında ölçülmüştür.. TP tüm istasyonlarda, Eİ ilk dört istasyonda yüksek kaliteli su sınıfında ölçülmüştür. Eİ 5. istasyonda çok kirlenmiş su sınıfında çıkmıştır. Al derişimi 1.,2.,5. istasyonlarda az kirlenmiş su sınıfında belirlenmiş olup, 3. ve 4. istasyonda yüksek kaliteli su sınıfında yer almıştır. ÇO 1., 3. ve 4. İstasyonlarda yüksek kaliteli su sınıfında ölçülmüş, 2. ve 5. istasyonlarda az kirlenmiş su sınıfında belirlenmiştir. TN ilk dört istasyonda kirli su sınıfında, 5. istasyonda yüksek kaliteli su sınıfında ölçülmüştür. KOİ 1., 2. ve 5. istasyonlarda çok kirlenmiş su 3. ve 4. istasyonlarda az kirlenmiş su sınıfındadır. BOİ 3. ve 5. istasyonda yüksek kaliteli su 1. ve 2. İstasyonda az kirlenmiş su, 4. istasyonda ise kirli su sınıfında belirlenmiştir. İstasyonların hepsinde kadmiyum, kobalt, krom, bakır derişimleri 0,04 mg/L'den küçük olduğu için ICP cihazında ölçülememiştir. İstasyonlarda parametreler genelde yüksek kaliteli su sınıfında olduğu söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Karmuç Çayı, Van Gölü, Su Kalitesi.
Özet (Çeviri)
In this study, instant/highest point and surface water samples are collected from three different stations with different physical properties, along Karmuç Brook in Ahlat district, Bitlis province; the point from which Karmuç Brook meets Lake Van; and from Lake Van in 2013 June, July, August when evaporation is at its maximum level. In the samples, water quality parameters as temperature, PH, chemical oxygen demand, biochemical oxygen demand, electrical conductivity, suspended solid matter, copper, iron, manganese, aluminium, lead, total kjeldahl nitrogen, total phosphorus, alpha radiation , beta radiation are examined and water quality parameters determined to Regulation of Water Pollution and Control are compared As a result of this study; At the first station (Nazik Lake Output) temperature, pH, electrical conductivity, iron, alpha radiation and beta radiation concentrations could be ranked as first-class water quality, total phosphorus, aluminium, biochemical oxygen concentrations could be ranked as second-class water quality, total kjeldahl nitrogen concentration could be ranked as third class water quality and chemical oxygen concentrations could be ranked as fourth class water quality. At the second station (Kınalıkoç Village) temperature, PH, electrical conductivity, iron, alpha radiation and beta radiation concentrations could be ranked as first-class water quality, dissolved oxygen, total phosphorus, aluminium and biochemical oxygen demand concentrations could be ranked as second-class water quality, total kjeldahl nitrogen concentration could be ranked as third class water quality. At the third station (Karmuç Brook) temperature, PH, electrical conductivity, iron, aluminium, dissolved oxygen, biochemical oxygen demand, alpha radiation and beta radiation concentrations could be ranked as first-class water quality, total phosphorus and chemical oxygen demand concentrations could be ranked as second-class water quality, total kjeldahl nitrogen concentration could be ranked as third class water quality. At the fourth station (Van Lake İnput) temperature, pH, electrical conductivity, iron, aluminium, dissolved oxygen, alpha radiation and beta radiation concentrations could be ranked as first-class water quality, total phosphorus and chemical oxygen demand concentrations could be ranked as second-class water quality, total kjeldahl nitrogen and biochemical oxygen demand concentrations could be ranked as third class water quality. At the fifth station (Van Lake) temperature, pH, iron, total kjeldahl nitrogen, biochemical oxygen demand, alpha radiation and beta radiation concentrations could be ranked as first-class water quality, total phosphorus dissolved oxygen and aluminium concentrations could be ranked as second-class water quality, chemical oxygen demand and electrical conductivity concentrations could be ranked as fourth class water quality. Kadmiyum, kobalt, krom, bakır concentrations could not be measured by ICP due to be less than 0,004 mg/L all of these stations. Because of parameters in the stations generally ranks among as first-class water quality we can say that the Karmuç Brook is in the first-class water quality. KEY WORDS: Karmuc Stream, Lake Van, Water Quality.