Design of a touch trigger probe for a coordinate measuring machine
Koordinat ölçme tezgahı için dokunmatik sonda tasarımı
  1. Tez No: 176949
  2. Yazar: EMRE KARUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELİK DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde Koordinat Ölçme Makinaları, karmasık geometriye sahip isparçalarının form ve boyutsal toleranslarının belirlenmesinde oldukça yoğun birsekilde kullanılmaktadırlar. Bu sebepten dolayı Koordinat Ölçme Makinaları hemüretim hem de ölçüm süreçleri boyunca büyük bir önem arz etmektedirler. Boyutsalolarak ölçüsü alınmak istenen bir is parçası dokunma tetiklemeli sonda ileincelenebilir ve ölçüleri elde edilebilir. Baska bir deyisle, dokunma tetiklemelisondalar sayesinde Koordinat Ölçme Makinaları, ölçülecek olan herhangi bir isparçasının boyutsal olarak ölçüm değerlerini verebilirler. Bu nedenledir ki, bu türsondalar Koordinat Ölçme Makinalarının en temel ve en önemli aksesuarları halinegelmislerdir. Bu tezde alısılmısın dısında olan, dokunma tetiklemeli / ölçüm sondasıtasarlanıp önerilmistir. Aynı zamanda önerilen bu sonda değisik uygulamalar içinde tarama amaçlı sonda olarakta kullanılabilir. Bu tezin ana amacı ise, günümüzdeendüstride sıkça kullanılan dokunma tetiklemeli sondalardan daha farklı bir yapısıve algılama mekanizması olan, alısılmısın dısında olan bir sonda gelistirmektir. Tasarlanan sondanın algılama mekanizması için Dev Manyetik Direnç etkisiyleçalısan algılayıcılar kullanılmıstır. Bu tezde Dev Manyetik Direnç etkisiyle çalısanalgılayıcıların kullanılmasındaki ana sebep ise, önemsiz sayılabilecek bir hareketegöze çarpan bir sekilde tepki vermeleridir. Bunun yanında, önerilen sondanın testedilebilmesi için de bir test tertibatı tasarlanıp üretilmistir. Sonunda, bu tezdeönerilen sonda üç ekseni bilgisayar tarafından kontrol edilen bir elektro erozyontezgahı üzerinde incelenmis ve bu deneyler sonucu elde edilen değerlerdetartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Coordinate Measuring Machines (CMMs) have been widely used in industry inorder to determine the form / dimensional tolerances of workpieces with verycomplicated geometrical shapes. Therefore, CMM is an important tool during themanufacturing and quality control phases. Workpiece to be measured on a CMM isprobed via touch trigger probe through its stylus tip. In other words, by virtue of thetouch trigger probes CMM can acquire the dimensional data of the workpiece that isto be measured. Therefore the probe has become the most vital and fundamentalpart of the CMM. In this thesis, a novel type of touch trigger probe / scanning probeis proposed. The proposed probe can also be used as a scanning probe for differentapplications. The main purpose of this thesis is to develop a novel type of touchtrigger / scanning probe that has different kinematic stage and sensing stage than theother probes currently used in the industry. Giant Magnetoresistive (GMR) sensorsare used for building the sensing stage of the proposed probe. GMR sensors areselected due to their outstanding sensitivity to small disturbances. Furthermore, in order to test the proposed probe; an anvil gauge setup is designed and proposed inthis study. Finally, proposed probe is tested on a three-axis computer controlledelectrical discharge machine (EDM), and the results acquired from thoseexperiments are discussed.